Kúpili ste si nový šperk a určite vás bude zaujímať, ako sa oňho správne starať, aby vám vydržal ako nový čo najdlhšie. Zaobstarali ste si niečo, čo má trvalú hodnotu a s trochou starostlivosti môžete svoj šperk dlho nosiť.

 

Doporučená starostlivosť o váš šperk

Miera starostlivosti o šperky sa môže líšiť. Celkom minimálne sa musíte starať o šperky zo žltého zlata, s diamantmi a drahými kameňmi. Väčšiu starostlivosť vyžadujú šperky z bieleho zlata, strieborné a perlové šperky.

IDEÁLNY ŠPERK Z HĽADISKA STAROSTLIVOSTI 

ŠPERK ZO ŽLTÉHO ZLATA S DIAMANTOM

Každý z nás má obmedzené množstvo voľného času a vyberáme si, ako ho chceme stráviť. Mieru starostlivosti o šperk sme označili hviezdičkami - čím viac hviezdičiek, tým viac starostlivosti šperk potrebuje. Vyberte si ten pravý pre vás.

Žlté zlato *

Žlté zlato nevyžaduje takmer žiadnou vašu starostlivosť. Zlato nie je ďalej nijak ošetrené, povrch je pravý, stačí ho iba dočistiť, napríklad v ultrazvuku. Našim klientom ponúkame toto ošetrení prvé dva roky zdarma.

KLENOTA radí: Ak sa chystáte navštíviť chlórovaný bazén alebo kúpele, nechajte vaše zlaté šperky radšej doma, chlór môže trvalo zmeniť farbu zlata.

Diamanty *

O diamanty sa nemusíte takmer vôbec starať. Diamant bude vždy žiarivý a trblietavý, stačí ho občas prečistiť, nie je potrebná žiadna ďalšia starostlivosť.

KLENOTA radí: Priebežne svoje šperky s diamantmi prezrite, či sú kamene dobre uchytené a nepohybujú sa.

Drahé kamene * 

Drahé kamene nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, stačí ich iba prečistiť a ošetriť. Smaragdy a drahšie kamene je lepšie zveriť odborníkom, zlatníctvám, ktoré vedia ošetrovať drahé kamene. Našim zákazníkom zaistíme čistenie a ošetrenie týchto kameňov, obráťte sa na nás.

KLENOTA radí: Šperky s drahými kameňmi sa dajú výborne ošetriť pupalkovým olejom. Šperk do neho stačí na pár minút namočiť.

 

Biele zlato a striebro **

Biele zlato a striebro je ošetrené rhodiom, striebro môže byť postriebrené čistým striebrom, jeho povrchová úprava sa časom ošúpe. Ak šperk nosíte stále na sebe, nedávajte ho dolu, umývajte sa s ním, je dobré ho nechať raz za rok až dva ošetriť a uviesť do pôvodného stavu. Ošetrenie je rýchle, cenovo dostupné. Našim klientom ponúkame toto ošetrenie prvé dva roky zdarma.

KLENOTA radí: Ak ste zvyknutí nosiť na ruke naraz viac prsteňov, odporúčame nenosiť ich na susedných prstoch. Prstene sa o seba trú a omnoho skôr sa odrie ochranná vrstva rhodia.

 

 

Perly ***

Perlové šperky sú náročnejšie čo sa týka starostlivosti a údržby o ne. Samotné perly sú veľmi odolné, spracovanie šperku však ich odolnosť znižuje. Perly sú navliekané, dovnútra sa môže dostať voda, vzduch, nečistoty. Perlové šperky odporúčame nechať ošetriť u odborníkov, obráťte sa na nás, o vaše perly sa postaráme.

KLENOTA radí: Priebežne svoje šperky s perlami prezrite, perlu mechanicky skúste, či drží na svojom mieste a nepohybuje sa.

Perlový náhrdelník odporúčame raz za čas nechať znovu navliecť. Pri častom nosení sa šperk roztiahne, perly sa medzi uzlíkmi začínajú volne pohybovať a šperk by sa mohol pretrhnúť.

 

Kedy je lepšie šperky na chvíľu odložiť?

  • Keď sa chystáte na upratovanie čistiacimi prostriedkami na báze chlóru (napríklad Savo).
  • Keď sa chystáte ísť športovať.
  • Keď sa chystáte navštíviť chlórovaný bazén a termálne kúpele.
  • Keď sa chystáte robiť ťažkú manuálnu alebo špinavú prácu (napríklad práca na záhrade alebo stavebné práce).

 

 

Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Tips on Caring for Jewelry. [online] Available at: http://www.gia.edu/gia-news-research-Tips-Caring-Jewelry [Accessed 8 Dec. 2016].Igiworldwide.com. (2016). IGI - Jewelry Care Tips - International Gemological Institute. [online] Available at: http://www.igiworldwide.com/jewelry_care_tips.html [Accessed 8 Dec. 2016].Accessoriesonline.co.uk. (2016). How to clean, store and care for your jewellery. Read our guide on cleaning gold and silver jewellery.. [online] Available at: https://www.accessoriesonline.co.uk/jewellery-care/ [Accessed 8 Dec. 2016].