Perly Akoya sú takmer dokonale guľaté a majú krásny žiarivý lesk. Vyskytujú sa v Japonsku a boli to práve perly Akoya, ktoré boli použité pre prvú kultiváciu umelých perál guľatého tvaru.

 

Termín perly Akoya bol v priemysle prijatý pre označenie perál, ktoré sa pestujú aj v Číne, Južnej Kórei, Vietname a v Austrálii. Označenie Japonské perly Akoya je používaný pre perly pestované v Japonsku.

Akoya perlorodky, či už japonské, čínske alebo austrálske, majú rovnaké vlastnosti. Tieto perlorodky umelo produkujú menšie perly než iné morské mäkkýše. V teplejších mesiacoch je depozícia perleti rýchlejšia, zatiaľ čo v chladnejších mesiacoch, predovšetkým v Japonsku, je metabolizmus mäkkýšov pomalší a depozícia sa výrazne spomalí. 

Veľkost: 2 - 11 mm, najčastejšie 6 - 8 mm

Tvar: dokonale guľatý - kultivácia perál Akoya prebieha metódou guľatých korálok. Iné tvary ako kvapky alebo ovály sú menej časté.

Farba: najčastejšie biela, môže byť i s miernym ružovým nebo strieborným nádychom. prirodzene sa vyskytujúce Akoya perly sú biele, strieborné, modré, žlté a smotanové, s odtieňmi ružovej, striebornej a zelenej farby.

Lesk: je najdôležitejším hodnotiacim faktorom pri triedení perál Akoya. Je ovplyvnený stupňom prieniku svetla na povrch - najviac cenené sú tie, na ktorých sa svetlo odráža ako v zrkadle.

Akoya perly sú veľmi cenené pre svoj krásny zrkadlový lesk a dokonale guľatý tvar.

 

 

Použité zdroje: The Pearl Book - The Definitive Buying Guide. (2008). 4th ed. Woodstock: GemStone Press, pp.Pages 38 - 62.Pearl-guide.com. (2016). Japanese Akoya Pearls. [online] Available at: http://www.pearl-guide.com/forum/content.php?52-Japanese-Akoya-Pearls&s=2a58a98b91ab982ad92bcd12e4dc3362 [Accessed 10 Nov. 2016].
Gia.edu. (2016). Pearl Description. [online] Available at: http://www.gia.edu/pearl-description [Accessed 10 Nov. 2016].