Ako rozpoznáte pravé perly od nepravých? Aký je rozdiel medzi sladkovodnou a morskou perlou? Ako si vybrať perlový náhrdelník? A ako poznáte kvalitný perlový šperk?

 

 

AKO POZNÁTE PRAVÚ PERLU?

Pravá perla má špecifický lesk, ktorý je spôsobený iným odrazom svetla na jednotlivých vrstvách perleti, nie je dokonale guľaatá, môže mať na povrchu malé ryhy, nerovnosti alebo je mierne sploštená. Pravé perly v ruke chladia a sú ťažšie.

Naopak nepravá perla má lesk, ktorý pripomína sklo a je jednotvárny, má dokonale guľatý tvar a na povrchu nenájdete nerovnosť, ryhu alebo inú vadu. Ak perly vyzerajú jedna ako druhá, jedná sa o nepravé perly.

Malý test: perlu zľahka otrite o zub - pravá perla sa ľahko zadrhne, pretože jej perleť má zrnitú štruktúru. Nepravá perla po zube hladko skĺzne.

 

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI SLADKOVODNOU A MORSKOU PERLOU?

Sladkovodné perly vznikajú v riekach a jazerách v perlorodke riečnej.

Morské perly vznikajú v moriach a oceánoch v perlorodke morskej.

Perlorodka riečna dokáže za svoj život vytvoriť až 20 sladkovodných perál, perlorodka najviac 2 morské perly, preto sú morské perly cennejšie a ich cena je vyššia.

Morské perly majú väčší lesk než sladkovodné, sú vzácnejšie a ich cena je vyššia.

 

AKO VYBRAŤ PERLOVÝ NÁHRDELNÍK?

Kvalitný perlový náhrdelník musí byť navlečený tzv. perlovou väzbou, teda tak, že medzi jednotlivými perlami sú uzlíky. Uzlíky by mali na perly pevne doliehať, aby sa perličky neposúvali. Ak by sa vám náhrdelník pretrhol, perly sa vďaka tejto väzbe nerozsypú.

Ak sú perly navlečené ako gorálky a nie sú medzi nimi uzlíky, pôjde o náhrdelník nižší kvality i ceny. Odporúčame vám taký náhrdelník nekupovať.

Rovnako sa pozrite, či sú na uzávere rovnako veľké a rovnako kvalitné perly ako uprostred. Všetky perly v náhrdelníku by mali mať približne podobnú kvalitu a poškodenie.

KLENOTA vám s výberom perlových šperkov rada poradí, naši odborníci sú pripravení odpovedať na akýkoľvek váš dotaz.

KLENOTA vám akýkoľvek perlový náhrdelník upraví na mieru a perly vám v rámci záručnej doby zdarma prevlečieme.

Ku každému perlovému šperku obdržíte certifikát pôvodu.

 

AKO SPOZNÁTE KVALITNÝ PERLOVÝ ŠPERK?

Kvalita perál sa hodnotí podľa tvaru, veľkosti, farby a prípadných vád ako napr. ryhy alebo priehlbiny. Je dobré si perly prezrieť pod dobrým svetlom - hľadajte čmuhy, priehlbiny, ryhy a ďalšie kazy.

Kvalitný perlový šperk: perly musia byť pekné, farebne čisté a jednotné, musia mať pravidelný tvar, bez nerovností, rýh, bodiek a pod.

 

 

 

Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Pearl Description. [online] Available at: http://www.gia.edu/pearl-description [Accessed 10 Nov. 2016].American Gem Society. (2016). About Pearls. [online] Available at: https://www.americangemsociety.org/en/pearls[Accessed 10 Nov. 2016].