Diamanty sa ťažia vo vulkanických horninách. Najväčšie náleziská môžeme nájsť v Botswane, Rusku (Sibír), Kanade a Juhoafrickej republike. Svetová ťažba surových diamantov presahuje 100 miliónov karátov ročne.

 

Diamanty sa nachádzajú vo vulkanických horninách kimberlitu a lamproitu, priamo v komínoch vyhasnutých sopiek. Ťažia sa povrchovou alebo hlbinnou ťažbou. Na jeden karát diamantu (0,20 gramu) je potrebné vyťažiť v priemere asi 250 ton horniny. Väčšina diamantov sa ťaží touto metódou, ktorá je ale veľmi ekonomicky náročná.

Časti diamantov, ktoré sa uvoľnili eróziou a dostali sa do riek alebo do mora, sa dajú vyťažiť oveľa menej komplikovaným spôsobom.

Až do 18. storočia bola jediným dodávateľom diamantov India. Dnes sa diamanty ťažia na mnohých kontinentoch. Najväčšími producentmi sú krajiny Botswana, Rusko (Sibír), Kanada, Juhoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Austrália, Angola a Namíbia.

NAJVÄČŠIE SVETOVÉ NÁLEZISKÁ

Botswana

V Botswane sú bohaté ložiská diamantov výnimočnej kvality.

Doly:

  • Orapa (začiatok ťažby v roku 1967) – dodnes tretí najproduktívnejší dol

  • Jwaneng (začiatok ťažby v roku 1973) - dol dnes produkuje približne štvrtinu celkovej svetovej ťažby šperkárskych diamantov a je druhým najproduktívnejším dolom súčasnosti. Iba menej než 1 percento vyťažených kameňov sa nehodí pre šperkárske účely.

Všetky botswanské doly sú spravované spoločnosťou Debswana Diamond Company Ltd. Jedná sa o spojenie spoločností De Beers a botswanskej vlády, s rovnakými podielmi v tej spoločnosti.

Rusko

Veľmi bohatá sú aj ruské ložiská, najväčšie z nich bolo objavené medzi rokmi 1954 a 1959. Od tej doby vyprodukovali ruské doly cez 150 miliónov karátov diamantov, z toho pätina je vhodná do šperkárstva a investícii.

Doly: v Jakutskej oblasti na Sibíri

  • Udačnyj – štvrtý najproduktívnejší dol sveta

  • Jubilejnyj - ôsmy najproduktívnejší dol sveta

Kamene sú v priemere väčšie než v iných svetových ložiskách a ich kvalita je obyčajne dosť vysoká. Asi 37 percent diamantov sa hodí pre použitie v šperkárstve. Ťaží sa za veľmi náročných podmienok, teploty miestami klesajú aj na niekoľko desiatok stupňov pod bod mrazu a pôda je zmrznutá až do hĺbky 300 metrov, čo tiež výrazne predražuje celkovú ťažbu. Tu ovláda spoločnosť Alrosa, v ktorej má hlavný vlastnícky podiel ruský štát.

Kanada

Ťažba diamantov v Kanade začala v roku 1985 a prebieha v severokanadskej oblasti Lac de Gras, kde sú prítomné diamantové kimberlity.

Doly: na severu Kanady

  • Diavik - šiesty najproduktívnejší dol na svete

  • Ekati - siedmy najproduktívnejší dol na svete, dol je po zemi prístupný iba v zime po zamrznutom teréne. Majoritný vlastník dolu Ekati, firma BHP Diamonds Inc., uvádza na trh iba kamene vysokej kvality brúsené priamo v Kanade. Životnosť dolu sa odhaduje do roku 2023.

Juhoafrická republika

V Juhoafrickej republike sa nachádzajú jedny z najslávnejších diamantových dolov na svete. Ťažiť sa začalo v roku 1886, kedy miestny farmár našiel na svojom pozemku trblietavý kamienok, surový diamant. Kameň je vystavený v miestnom múzeu, dostal meno Eureka a váži cez 21 karátov.

Na konci 19. storočia sa rozpútala diamantová horúčka a behom niekoľkých rokov bolo objavených mnoho významných nálezísk diamantov.

Doly:

  • Finsch - desiaty najproduktívnejší dol sveta

  • ďalšie: Dutoitspan, Bultfontein, De Beers, Wesselton, Premier

Produktivita kimberlitov v JAR sa pohybuje okolo 1 ct diamantu na 1 tonu vyťaženej horniny. Mnoho kameňov je veľmi kvalitných. V juhoafrických doloch bol nájdený napríklad najväčší doposiaľ nájdený surový diamant - Cullinan, ktorý vážil v surovom stavu cez 3000 ct.

Vedeli ste, že v JAR bol nájdený jeden z najslávnejších diamantov sveta, Hviezda Južnej Afriky (Star of south Africa)? Vážil 83,5 karátov a po vybrúsení do briliantovej slzy váži 47,69 ct. Jeho cena je približne 225 000 libier. Zaujímavosťou je, že kameň našiel miestny pastier a zamenil ho s farmárom za 500 oviec, 10 volov a 1 koňa.

Vedeli ste, že celkovo presahuje svetová ťažba surových diamantov 100 miliónov karátov ročne? Z toho asi 80 percent sú priemyselné  diamanty a asi 20 percent šperkárske kamene.

 

 

Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Natural Diamonds | Diamond Stone – GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/diamond [Accessed 6 Dec. 2016].Diamond.cz. (2016).