Rubín patrí do tzv. veľkej trojky farebných drahokamov, spoločne so zafírom a smaragdom. Je považovaný za kráľa drahokamov, má svetlo až sýto červenú farbu.

 

Rubín je odroda minerálu korund, druhého najtvrdšieho nerastu na svete. Chemicky je to oxid hlinitý, zafarbený prímesou chrómu, ktorý spôsobuje červená farba rubínu. Kryštály rubínu sú najčastejšie šesťboké stĺpce a tučné tabuľky.

Farba rubínu je svetlo až sýto červená, v prírode sa však môžu objaviť rubíny v hnedých alebo fialových odtieňoch. Najviac cenné a vyhľadávané rubíny sú farby holubej krvi - toto prirovnanie pochádza z Číny, kde je tento odtieň popisovaný ako “kvapka holubej krvi na dokonale vyleštenej striebornej doske”.

Najväčším náleziskom rubínov je Barma, kde sa ťažia až 5 cm veľké kryštály, a to predovšetkým v mramorových horninách. Rubíny sa na nálezisku vyskytujú väčšinou spoločne so spinelmi a zafírmi.

Farba: 

Červená - od ružovej cez purpurovo červenú, červenú až hnedočervenú

Tvrdosť:

9 - druhý najtvrdší nerast

Nálezisko:

Myanmar (Barma), Mozambik, Tanzánia, Madagaskar, Grónsko


Vedeli ste, že...?

Rubín je drahokamom znamení zverokruhu Lev a Škorpión.

Rubín je drahokamom mesiaca júl.

Ako rubínová svadba je označované 40. výročie svadby.

 

ČO SA O RUBÍNE HOVORÍ ALEBO MÚDROSTI A MÝTY

Rubín je storočia považovaný za kráľa drahokamov. Jeho červená rubínová farba symbolizuje oheň a krv, teplo a život. Do života nám prináša vášeň, vitalitu a energiu. Vďaka svojej krásnej sýtej červenej farbe je rubín obľúbený ako kameň lásky. Rubín zvyšuje schopnosť koncentrácie a stimuluje našu myseľ. Dokáže premeniť negatívnu energiu na pozitívnu.

Mýty

Rubín je jedným z najvýznamnejších a najcennejších drahokamov v histórii.

Prvú zmienku o rubínoch nájdeme už v Biblii, a to rovno štyrikrát, je tu spojený s atribútom krásy a múdrosti. Hinduisti rozdeľujú rubíny do 4 kást podľa ich kvality a veria, že jeho majiteľom poskytujú dokonalé bezpečie v živote. Ľudia v Indii veria, že rubíny svojmu majiteľovi zaisťujú život v mieri so svojimi nepriateľmi. V Barme sa bojovníci zdobili rubínmi, aby im zaistili neporaziteľnosť v boji.

Rubíny boli veľmi cenené rovnako v stredoveku, kedy sa stali jedným z najvyhľadávanejších skvostov, ktorými sa zdobila európska šľachta a ľudia z vyšších tried. Verili, že rubíny im zaistia zdravie, bohatstvo, múdrosť a úspech v láske.

Liečivé účinky rubínu

  • Zaisťuje rovnováhu svalového systému
  • Zlepšuje videnie
  • Pomáha odstrániť infekcie
  • Zvyšuje odolnosť organizmu proti nákaze
  • Umožňuje predchádzať črevným problémom
  • Lieči žalúdok a maternicu
  • Povzbudzuje tráviaci trakt
  • Čistí lymfatický systém a podžalúdkovú žľazu
  • Chráni pred vznikom kožných chorôb a lieči ich
  • Má priaznivý vplyv na krvný obeh.

 

NAJZNÁMEJŠIE RUBÍNY

 

Rubín Edwardes Ruby

Majiteľom rubínu o váhe 167 karátov bol umelecký kritik John Ruskin. Rubín sa teraz nachádza v zbierkach Národného múzea prírodných vied vo Washingtone.

 

Rubín Rosser Reeves (Hviezdny rubín)

Rubín o váhe 138,72 karátu byl nalezen na Srí Lance a byl pojmenován po svém majiteli, který ho nosil pro štěstí. Nyní je rubín Rosser Reeves k vidění v Národním muzeu přírodních věd ve Washingtonu.

 

Rubín Carmen Lucia

Je považovaný za najčistejší rubín na svete. Váži 23,10 karátu a je vystavený v Národnom múzeu prírodnej histórie vo Washingtone.

 

Rubínový prsteň Elizabeth Taylor

V roku 1968 daroval prsteň s 8,24 karátovým rubínom a diamantom Richard Burton svojej žene Elizabeth Taylor. V roku 2011 bol tento prsteň predaný za 4,2 miliónov dolárov.

 

Rubínové črievičky z rozprávky Čarodejník z krajiny Oz

K 50. výročiu uvedenia filmu Čarodejník z krajiny Oz nechal klenotník Harry Winston vyrobiť repliku rubínových črievičiek, ktoré mala vo filme obuté Judy Garlandová (Dorotka). Tieto rubínové črievičky boli ozdobené 4 600 rubínmi.

 

 

RUBÍNOVÉ ŠPERKY KLENOTA

Objavte krásu rubínu v našich jedinečných rubínových šperkoch. Nádherné zlaté prstene a náušnice s rubínmi, rubínové prívesky a náhrdelníky. Pre svoju červenú farbu, ktorá je symbolom srdca a lásky, sú rubíny vyhľadávané i ako drahokamy do zásnubných prsteňov.

Prstene s rubínom  Zásnubné prstene s rubínom
Rubínové náušnice  Prívesky a náhrdelníky s rubínmi      

 

 

Použité zdroje: Ruby Gemstone | Ruby Stone – GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/ruby#.V_YRPOCLSUk [Accessed 10 Nov. 2016].