Smaragd patrí do tzv. veľkej trojky farebných drahokamov, spoločne s rubínom a zafírom. Jeho sýta a svieža zelená farba je v ríši drahokamov ojedinelá. Smaragd je symbolom nádeje a plodnosti.

 

 

Smaragd je najznámejšou a najcennejšou odrodou minerálu berylu. Kryštály smaragdu sú jednoduché šesťboké stĺpce, ktoré sú zakalené alebo popraskané. Drobné praskliny sú u smaragdu brány ako prirodzené, sú dôkazom prírodného pôvodu smaragdu.

Smaragd má sýtu a sviežu zelenú farbu, ktorá je v ríši drahokamov ojedinelá. Najviac cenený je sýto zelený odtieň s ľahkým nádychom do modra. Zelená farba smaragdu je spôsobená obsahom chrómu v jeho štruktúre, čím viac ho tam je, tým je jeho farba sýtejšia. Je to veľmi vzácny nerast, jeho vznik v prírode je veľmi zriedkavý. Vznik smaragdov patrí ku geologickým javom, ku ktorým dochádza len zriedka.

Smaragd je krehký kameň a vybrusuje sa špeciálnym typom výbrusu, tzv. smaragdovým brúsom (emerald cut).

Smaragdy sú veľmi často (podľa GIA až v 90%) upravované - napúšťajú sa bezfarebným rastlinným olejom alebo syntetickou živicou Opticon. Táto úprava má zakryť praskliny objavujúce sa prirodzene na povrchu kameňa. Smaragdy bez akejkoľvek trhliny sú skôr výnimkou a ich cena je potom extrémne vysoká.

Od polovice 20. storočia sú vyrábané i syntetické smaragdy. Ide o náročný proces, kedy smaragd necháme vykryštalizovať z taveniny na podklade bezfarebného berylu. Takto umelo vyrobené kamene sa stále považujú za drahokamy.

Farba:

zelená

Tvrdosť:

7,5 - 8

Náleziská:

Kolumbia, Rusko, Rakúsko, India, Brazília, Zimbabwe, Južná Afrika

 

Vedeli ste, že...?

Smaragd je drahokamom znamenia zverokruhu Lev.

Smaragd je drahokamom mesiaca máj.

Ako smaragdová svadba sa označuje 55. výročie svadby.

 

ČO SA O SMARAGDE HOVORÍ ALEBO MÚDROSTI A MÝTY

Smaragd je symbolom nádeje a plodnosti. Jeho krásna sýto zelená farba je považovaná za farbu života, jari, kedy všetko kvitne a bujnie.

Mýty

Kedysi sa verilo, že smaragd dokáže priviesť do života lásku a uchovať ju, rovnako, že prináša vernosť a harmóniu do vzťahov. Smaragd bol vždy považovaný za veľmi silný talizman, ľudia verili, že je to mystický kameň, bol zrodený v pekle a nikto by preto nemal ignorovať jeho silu.

Smaragdová zelená farba bola v staroveku považovaná za farbu života a jari, kedy všetko rozkvitá a pučí.

Zmienku o smaragde môžeme nájsť už v Biblii - v apokalypse Sv. Jána sa boh zjavuje obklopený dúhou, ktorá bola „na pohľad podobná smaragdu“. V starovekom Ríme bol smaragd kameňom bohyne Venuše, v Indii ľudia verili, že prináša nesmrteľnosť.

V stredoveku sa tradovali legendy, že smaragd položený na jazyku umožní vyvolať zlých duchov a rozprávať sa s nimi. Okrem toho bol považovaný za kameň, ktorý pomohol vyliečiť chorobu súvisiacu so zrakom.

Liečivé účinky

 • Čistí dutiny
 • Ochraňuje srdce
 • Prečisťuje pľúca
 • Spevňuje kostru
 • Podporuje a posilňuje svalový systém
 • Zlepšuje zrak
 • Posilňuje unavené oči
 • Detoxikuje pečeň
 • Regeneruje organizmus
 • Ukľudňuje nervy
 • Znižuje horúčku
 • Potlačuje nepríjemné prejavy reumatizmu
 • Zvyšuje imunitu
 • Pomáha pri liečbe zhubných nádorov.

 

NAJZNÁMEJŠIE SMARAGDY

Najväčší smaragdový kryštál

Smaragd Patricia (Patricia Emerald)

Smaragd Patricia je najväčším kryštálom smaragdu na svete. Váži 632 karátov, bol nájdený v Kolumbii a má neobvyklý dvanásťboký tvar. K videniu je v kolekcii newyorského múzea prírodných vied (American Museum of Natural History).

Slávne šperky so smaragdmi

Hookerová smaragdová brošňa (Hooker Emerald Brooch)

Krásnu smaragdovú brošňu vyrobilo známe americké zlatníctvo Tiffani pre tureckého sultána Abdula Hamida II., posledného sultána Osmanskej ríše.  Teraz je brošňa vystavená v zbierke Národného múzea prírodných vied vo Washingtone (The Smithsonian National Museum of Natural History).

Brošňa je tvorená smaragdom, ktorý váži 75,47 karátov a je široký 27 mm. Je vybrúsený emeraldovým brúsom a neobsahuje takmer žiadne inklúzie. Okolo smaragdu je platinový pás, ktorý je na konci stočený do zvitku a spojený briliantom. Po celom obvode tohoto pásu sú diamanty, ktorých počet je presne 100.

 

Náhrdelník španielskej inkvizície (Spanish Inquisition Neclace)

Náhrdelník španielskej inkvizície je obklopený tajomstvom, pretože veľká väčšina z jeho histórie zostáva neznámá. Názov tomuto náhrdelníku dal klenotník Harry Winston a nie je známe prečo zvolil práve toto neobvyklé meno, so španielskou inkvizíciou totiž náhrdelník nemal nič spoločného. Harry Winston náhrdelník kúpil od indického maharadžu Yashvantraa II. v roku 1947.

Náhrdelník sa skladá z 15 veľkých smaragdov a 374 diamantov. Diamanty pochádzajú z Indie, smaragdy z Kolumbie, v akom roku boli vyťažené však nie je známe. Smaragdy sú považované za jedny z najväčších na svete, ten najväčší z nich váži 45 karátov.

Náhrdelník zapožičal Harry Winston herečke Katharine Hepburn, ktorá si ho vzala na 19. odovzdávanie filmových cien Oskar. V roku 1955 Harry Winston náhrdelník predal pani Core Hubbard Williamsovej, ktorá ho na sklonku života venovala Národnému múzeu prírodných vied vo Washingtone (The Smithsonian National Museum of Natural History), kde sa nachádza dodnes.

 

Smaragd Chalk Emerald

Smaragd Chalk Emerald pochádza z Kolumbie. Pôvodne bol súčasťou náhrdelníku zo smaragdov a diamantov, ktorý si nechal zhotoviť indický maharadža Saheba. V 20. storočí bol smaragd z náhrdelníku vybraný, prebrúsený a vsadený do pôsobivého prsteňa, pričom jeho návrh vytvoril klenotník Harry Winston.

Smaragd v prsteni váži 38,4 karátov a je obklopený diamantmi hruškovitého tvaru a váži približne 15 karátov. Prsteň sa nachádza v zbierke Národného múzea prírodných vied vo Washingtone (The Smithsonian National Museum of Natural History).

 

Andská kráľovská koruna (The Crown of the Andes)

Andská kráľovská koruna, známa ako Koruna Panny Márie, bola zhotovená pre sochu Panny Márie v katedrále Popayan v Kolumbii. Je vyrobená z 18 - 22 karátového zlata, váži 2 kilogramy, je 34 centimetrov vysoká a je ozdobená 450 smaragdmi. Najväčší smaragd zvaný smaragd Atahualpa má tvar obdĺžniku a meria 16 centimetrov. Koruna je vystavená v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

 

 

SMARAGDOVÉ ŠPERKY KLENOTA

Magická sýto zelená farba smaragdu vás okúzli. Vyberte si z nášho výberu smaragdových šperkov - prsteňov so smaragdmi, smaragdových náušníc a príveskov.

Prstene so smaragdmi          Smaragdové náušnice           Prívesky a náhrdelníky so smaragdmi          

 

 

 

Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Emerald Gemstone | Emerald Stone – GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/emerald [Accessed 22 Nov. 2016]. En.wikipedia.org. (2016). Hooker Emerald Brooch. [online] Available at: https://en.wikipedia.org/wiki/Hooker_Emerald_Brooch [Accessed 22 Nov. 2016].Gemselect.com. (2016). Spanish Inquisition Necklace. [online] Available at: http://www.gemselect.com/other-info/spanish-inquisition-necklace.php [Accessed 22 Nov. 2016].The Metropolitan Museum of Art, i.e. The Met Museum. (2016). Crown of the Virgin of the Immaculate Conception, known as the Crown of the Andes | Colombian; Popayán | The Met. [online] Available at: http://www.metmuseum.org/art/collection/search/21698 [Accessed 22 Nov. 2016].