Zafír patrí do tzv. veľkej trojky farebných drahokamov, spoločne s rubínom a smaragdom. Najviac cenenou farbou zafíru je modrá.

 

Zafír je odroda minerálu korund. Je to druhý najtvrdší nerast, jeho kryštály majú najčastejšie súdkovitý alebo vretenovitý tvar. Chemicky sa jedná o oxid hlinitý, zafarbený prímesami ďalších prvkov do najrôznejších odtieňov farieb.

Zafír sa vyskytuje vo všetkých možných farebných odtieňoch, okrem červenej, ktorá je farbou rubínu. Najviac cenená je jasne sýta modrá farba, ktorá je stálou farbou v rôznych druhých osvetleniach. Z ďalších farebných odtieňov sú veľmi obľúbené zafíry, ktoré majú lososovú farbu (padparadcha) a tiež ružové zafíry.

Farba: 

Hlavná farba: modrá

Ostatné farby: okrem červenej, ktorá je farbou rubínu sa vyskytuje vo všetkých možných farbách - žltá, oranžová, zelená, ružová, lososová, fialová, čierna, bezfarebný zafír

Tvrdosť:

9 - druhý najtvrdší drahokam

Nálezisko:

Thajsko, Brazília, Austrália, Kolumbia, India, Kambodža, Nigéria, Rusko, Keňa

Viac o farbe zafíru

Zafíry Padparadcha

Sú to zafíry vo veľmi cennom lososovom alebo staroružovom odtieni. Ich farba je niekde na pól cesty medzi ružovou a oranžovou, najčastejšie je prirovnávaná k farbe kvetu lotosu.

Kašmírové zafíry

Najlepšie zafíry sa nazývajú Kašmírové, majú sýto zamatovú farbu nazývanú chrpová modrá. Tieto Kašmírové zafíry sa ťažia v Indii, na Madagaskare, na Srí Lanke a v Pakistane. Cena za Kašmírové zafíry je veľmi vysoká, môže sa blížiť až k 40 tisícom eur za karát.

Vedeli ste, že...?

Zafír je drahokamom znamenia zverokruhu Váhy.

Zafír je drahokamom mesiaca september.

Ako zafírová svadba sa označuje 45. výročie svadby.

 

ČO SA O ZAFÍRE HOVORÍ ALEBO MÚDROSTI A MÝTY

Zafír je symbolom múdrosti a potlačuje negatívne myšlienky. Má ukľudňujúce účinky a podporuje trpezlivosť. Harmonizuje a potlačuje negatívne napätie v tele. Zafír je tiež ochrancom pravej lásky a podporuje vernosť.

Mýty

Podľa starých mýtov a legiend je nebo jeden obrovský zafír a vnútri neho je Zem.

V budhizme sa zafír považoval za kameň, ktorý ukľudňuje myšlienky a pomáha pri meditácii. Indovia verili, že kto nosí tento drahokam, bude ochránený proti chorobám a chráni pred nebezpečenstvom poštípania hmyzom. V Antike sa odporúčalo nosiť zafír ako amulet proti zimnici a na zvýšenie potencie.

Liečivé účinky zafíru

 • Posilňuje oči
 • Znižuje horúčku
 • Zastavuje krvácanie z nosu
 • Posilňuje cievy a zvyšuje ich pružnosť
 • Privádza do rovnováhy činnosť štítnej žľazy
 • Detoxikuje organizmus
 • Reguluje činnosť žliaz
 • Tlmí hyperaktivitu
 • Odbúrava stres
 • Tíši bolesti
 • Znižuje vysoký krvný tlak
 • Pôsobí proti nadmernému poteniu.

 

NAJZNÁMEJŠIE ZAFÍRY 

Najväčší prírodný zafír

Najväčší prírodný zafír bol objavený v januári 2016 na Srí Lanke. Jedná sa o tzv. asterický zafír, ktorý poskytuje zaujímavý optický efekt - ak je správne vybrúsený, objavuje sa v ňom pohyblivá Šesťcipá hviezda.

Váha: 1404,49 karátov

Cena: 175 miliónov dolárov

 

Najväčšie brúsené zafíry

Hviezda Indie

Najväčší brúsený zafír na svete sa volá Hviezda Indie (Star of India) a bol objavený na Srí Lanke. Hviezda Indie je nepriehľadný asterický kameň. Tento nádherný zafír venoval Americkému prírodovednému múzeu v New Yorku finančný magnát J.P. Morgan, kde je vystavený dodnes.

Váha: 563  karátov 

 

Logan

Druhým najväčším zafírom na svete je Logan. Bol objavený na Srí Lanke a svoje meno dostal podľa pani John A. Logan, ktorá ho v roku 1960 venovala Národnému múzeu prírodných vied vo Washingtone. Drahokam je vsadený do krásnej brošne a je obklopený 20 diamantmi v celkovej váhe 16 karátov.

Váha: 422,99 karátů

 

Slávne šperky so zafírmi

Zafírový zásnubný prsteň britskej vojvodkyne Kate

Najslávnejším zásnubným prsteňom so zafírom je bezpochyby prsteň britskej kráľovskej rodiny, ktorý teraz nosí vojvodkyňa Kate (správne Catherine). Jedná sa o prsteň z osmnásť karátového zlata s oválnym zafírom tmavej farby, ktorý je obklopený 14 menšími diamantmi.

Prsteň vyrobila britská šperkárska firma Garrard, ktorá je dvorným klenotníctvom kráľovskej rodiny. Prsteň patril pred Kate princeznej Diane, ktorá ho dostala rovnako ako zásnubný. Daroval jej ho princ Charles v roku 1981 a pre Angličanov bol prsteň veľkým šokom - porušil všetky doterajšie tradície, že zásnubný prsteň má byť s diamantom. Potom, čo celý svet zbadal tento jedinečný zafírový prsteň, stúpol výrazne dopyt po týchto modrých kameňoch, všetky ženy chceli práve taký ako má Lady Di. Zvýšený dopyt po zafíroch sa odrazil i na cene tohoto zásnubného prsteňa - v roku 1981 sa pohybovala okolo 1,3 miliónov korún, dnes už by vďaka stúpajúcim cenám zafírov i zlata stál najmenej 20 miliónov.

 

Páči sa Vám zásnubný prsteň ako má vojvodkyňa Kate? Chcela by ste mať tiež taký? Nájdete ho v našej ponuke.

 

Bismarckov náhrdelník (Bismarck Sapphire)

Náhrdelník navrhla a vyrobila firma Cartier a dostala ho v roku 1930 grófka Mona von Bismarck od svojho manžela. Náhrdelník roku 1967 venovala Národnému múzeu prírodných vied vo Washingtone a bol na jej počesť pomenovaný ako Bismarckov zafírový náhrdelník. Náhrdelník je tvorený krásnym 98,6 karátovým zafírom, ktorý je obklopený diamantmi a menšími zafírmi.

 

Hall Saphire and Diamond Necklace

Náhrdelník navrhla a vytvorila významná americká klenotnícka spoločnosť Harry Winton, Inc. Náhrdelník obsahuje 36 zafírov v celkovej váhe 195 karátov, obklopených 435 diamantmi v celkovej váhe 83,75 karátov.

 

 

ZAFÍROVÉ ŠPERKY KLENOTA

Objavte krásu zafíru v našich jedinečných zafírových šperkoch. Nádherné zlaté prstene a náušnice so zafírmi, zafírové prívesky a náhrdelníky.

Prstene so zafírom           Zafírové náušnice           Prívesky a náhrdelníky so zafírom           

 

 

Použité zdroje: Gemselect.com. (2016). Bismarck Sapphire Necklace. [online] Available at: http://www.gemselect.com/other-info/bismarck-sapphire-necklace.php [Accessed 10 Nov. 2016].