MENU

Typy a dĺžky retiazok

V ateliéri KLENOTA vyrábame jemné minimalistické náhrdelníky pre každý deň. Náhrdelníkov je nepreberné množstvo, a preto sa nebojte s nimi experimentovať a navzájom ich medzi sebou kombinovať. Pre dokonalú súhru a vytvorenie vrstveného efektu je rozhodujúca najmä dĺžka. Tá by mala byť pri každej retiazke iná, aby dala zvlášť vyniknúť každému z náhrdelníkov.

Kľúčom k zvoleniu vhodného typu náhrdelníka je zamerať sa nielen na celkový dizajn šperku, ale aj na farbu zlata a typ drahých kameňov či perál, jedine tak sa šperk stane nenahraditeľným doplnkom na každý deň. Každý náhrdelník má svoje špecifiká - na tejto stránke vám prezradíme, aké faktory zohrávajú pri výbere náhrdelníku úlohu a čo všetko vziať pri rozhodovaní do úvahy.

Pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu:


Typy retiazok

Venezia

Retiazka Venezia je veľmi elegantná voľba a patrí medzi najobľúbenejšie typy retiazok. Jej základnými prvkami sú malé očká v tvare štvorčeka, ktoré sa navzájom prevliekajú a po spojení vytvárajú kompaktnú retiazku. Venezia má zo všetkých strán len plochy, vďaka ktorým krásne odráža svetlo a leskne sa viac ako iné retiazky.

Typ Venezia sa hodí pre každodenné nosenie, ale aj slávnostné príležitosti a vďaka svojej jemnosti je retiazka ideálna aj pre malé slečny. Pristane jej kombinácia s diamantmi, drahými kameňmi a perlami. Keďže sa jedná o tenkú retiazku, pri ktorej hrozí riziko prevesenia, navliekame na ňu prevažne jemné, drobné prívesky. Pre väčšie, masívne a ťažké prívesky odporúčame zvoliť radšej silnejšiu retiazku typu Rolo (čiže hrášok). Retiazka Venezia je pomerne ohybná, napriek tomu ale buďte obozretní, pri nešetrnej manipulácii by sa mohla, najmä v oblasti zapínania, zlomiť. Ak sa retiazka zlomí, nie je bohužiaľ možné ju opraviť a je nutná výmena za novú.

Rolo

Retiazka Rolo je zložená zo spojených okrúhlych očiek a je dostupná v mnohých hrúbkach. Typ retiazky sa udáva v číslach, ktoré znamenajú silu drôtu, z ktorého je retiazka vyrobená. My ho ponúkame vo variantoch 22, 25, 30. Čím nižšie je číslo, tým jemnejšia je retiazka. Rolo 22 sa používa pre veľmi jemné a ľahké prívesky, Rolo 25 je najbežnejšie používaná šírka u tohto typu a Rolo 30 je silnejšia retiazka, ktorá je vhodná aj pre ťažšie prívesky.

Retiazka je ideálna pre väčšinu šperkov, vrátane tých minimalistických. My ju radi kombinujeme napríklad s jednoduchým typom osadenia bezel. Typ retiazky Rolo sa často volí v kombinácii s príveskami namontovanými napevno a je vhodná aj pre dlhé náhrdelníky.

Anker

Špecifikom retiazky Anker je, že očká retiazky sú na seba kladené vždy kolmo a môžu mať rôzny tvar - guľatý, oválny alebo dokonca aj hranatý. Anker, ktorý nájdete v našej ponuke má očká oválne s brúsenými plôškami po oboch stranách, čo dodáva retiazke vysoký lesk a vyzdvihuje krásu drahého kovu. Veľkou výhodou tohto typu retiazky je jej pevnosť. Touto vlastnosťou vyniká nad všetkými inými typmi. Málokedy sa pretrhne a ak sa tak stane, dá sa veľmi ľahko opraviť.

Táto retiazka sa hodí predovšetkým pre prívesky v jednoduchom dizajne a naopak nie je úplne vhodným variantom pre tie slávnostné a nežné. V tomto prípade odporúčame zvoliť radšej typ Venezia alebo Rolo.


Dĺžky retiazok

Štandardná dĺžka retiazok KLENOTA je u väčšiny šperkov 42 cm. Priemerne vysokej žene táto dĺžka pekne sedí v dekolte a je vhodná pre všetky typy výstrihov, najmä pre tie do V. Ženám s širším krkom odporúčame zvoliť dĺžku 45 cm, prípadne dlhšiu. Ak si nie ste istí správnou dĺžkou retiazky, zmerajte si ju pomocou jemného povrázku a popremýšľajte, aká dĺžka náhrdelníka bude vyhovovať práve vám.


Úpravy retiazok

Ak si prajete dĺžku retiazky upraviť, môžete vašu požiadavku uviesť do poznámky v objednávke. Skrátenie alebo výmenu za dlhšiu retiazku vykonávame vždy s ohľadom na dizajn šperku. Ak si prajete dĺžku retiazky skrátiť, úprava je zadarmo a cena zostáva rovnaká. Ak požadujete retiazku dlhšiu ako štandardných 42 cm, bude cena individuálne upravená.

Pri úprave dĺžky retiazky požadujeme zálohu na šperk vo výške 20 %. Pamätajte, že v prípade zvolenia inej dĺžky ako je dĺžka štandardná, sa jedná o šperk prispôsobený zákazníkovi a nemožno ho vrátiť ani vymeniť.

* Typ Venezia je dostupný len v dĺžke 42 cm, ak si prajete dlhší náhrdelník, odporúčame zvoliť univerzálny Rolo.

 
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.