MENU

Typy a dĺžky retiazok

V ateliéri KLENOTA vyrábame jemné minimalistické náhrdelníky pre každý deň. Náhrdelníkov je nepreberné množstvo, a preto sa nebojte s nimi experimentovať a navzájom ich medzi sebou kombinovať. Pre dokonalú súhru a vytvorenie vrstveného efektu je rozhodujúca najmä dĺžka. Tá by mala byť pri každej retiazke iná, aby dala zvlášť vyniknúť každému z náhrdelníkov.

Kľúčom k zvoleniu vhodného typu náhrdelníka je zamerať sa nielen na celkový dizajn šperku, ale aj na farbu zlata a typ drahých kameňov či perál, jedine tak sa šperk stane nenahraditeľným doplnkom na každý deň. Každý náhrdelník má svoje špecifiká - na tejto stránke vám prezradíme, aké faktory zohrávajú pri výbere náhrdelníku úlohu a čo všetko vziať pri rozhodovaní do úvahy.

Pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu:


Typy retiazok

Venezia

Retiazka Venezia je veľmi elegantná voľba a patrí medzi najobľúbenejšie typy retiazok. Jej základnými prvkami sú malé očká v tvare štvorčeka, ktoré sa navzájom prevliekajú a po spojení vytvárajú kompaktnú retiazku. Venezia má zo všetkých strán len plochy, vďaka ktorým krásne odráža svetlo a leskne sa viac ako iné retiazky.

Typ Venezia sa hodí pre každodenné nosenie, ale aj slávnostné príležitosti a vďaka svojej jemnosti je retiazka ideálna aj pre malé slečny. Pristane jej kombinácia s diamantmi, drahými kameňmi a perlami. Keďže sa jedná o tenkú retiazku, pri ktorej hrozí riziko prevesenia, navliekame na ňu prevažne jemné, drobné prívesky. Pre väčšie, masívne a ťažké prívesky odporúčame zvoliť radšej silnejšiu retiazku typu Rolo (čiže hrášok). Retiazka Venezia je pomerne ohybná, napriek tomu ale buďte obozretní, pri nešetrnej manipulácii by sa mohla, najmä v oblasti zapínania, zlomiť. Ak sa retiazka zlomí, nie je bohužiaľ možné ju opraviť a je nutná výmena za novú.

Rolo

Retiazka Rolo je zložená zo spojených okrúhlych očiek a je dostupná v mnohých hrúbkach. Typ retiazky sa udáva v číslach, ktoré znamenajú silu drôtu, z ktorého je retiazka vyrobená. My ho ponúkame vo variantoch 22, 25, 30. Čím nižšie je číslo, tým jemnejšia je retiazka. Rolo 22 sa používa pre veľmi jemné a ľahké prívesky, Rolo 25 je najbežnejšie používaná šírka u tohto typu a Rolo 30 je silnejšia retiazka, ktorá je vhodná aj pre ťažšie prívesky.

Retiazka je ideálna pre väčšinu šperkov, vrátane tých minimalistických. My ju radi kombinujeme napríklad s jednoduchým typom osadenia bezel. Typ retiazky Rolo sa často volí v kombinácii s príveskami namontovanými napevno a je vhodná aj pre dlhé náhrdelníky.

Anker

Špecifikom retiazky Anker je, že očká retiazky sú na seba kladené vždy kolmo a môžu mať rôzny tvar - guľatý, oválny alebo dokonca aj hranatý. Anker, ktorý nájdete v našej ponuke má očká oválne s brúsenými plôškami po oboch stranách, čo dodáva retiazke vysoký lesk a vyzdvihuje krásu drahého kovu. Veľkou výhodou tohto typu retiazky je jej pevnosť. Touto vlastnosťou vyniká nad všetkými inými typmi. Málokedy sa pretrhne a ak sa tak stane, dá sa veľmi ľahko opraviť.

Táto retiazka sa hodí predovšetkým pre prívesky v jednoduchom dizajne a naopak nie je úplne vhodným variantom pre tie slávnostné a nežné. V tomto prípade odporúčame zvoliť radšej typ Venezia alebo Rolo.


Dĺžky retiazok

Štandardná dĺžka retiazok KLENOTA je u väčšiny šperkov 42 cm. Priemerne vysokej žene táto dĺžka pekne sedí v dekolte a je vhodná pre všetky typy výstrihov, najmä pre tie do V. Ženám s širším krkom odporúčame zvoliť dĺžku 45 cm, prípadne dlhšiu. Ak si nie ste istí správnou dĺžkou retiazky, zmerajte si ju pomocou jemného povrázku a popremýšľajte, aká dĺžka náhrdelníka bude vyhovovať práve vám.


Úpravy retiazok

Ak si prajete dĺžku retiazky upraviť, môžete vašu požiadavku uviesť do poznámky v objednávke. Skrátenie alebo výmenu za dlhšiu retiazku vykonávame vždy s ohľadom na dizajn šperku. Ak si prajete dĺžku retiazky skrátiť, úprava je zadarmo a cena zostáva rovnaká. Ak požadujete retiazku dlhšiu ako štandardných 42 cm, bude cena individuálne upravená.

Pri úprave dĺžky retiazky požadujeme zálohu na šperk vo výške 20 %. Pamätajte, že v prípade zvolenia inej dĺžky ako je dĺžka štandardná, sa jedná o šperk prispôsobený zákazníkovi a nemožno ho vrátiť ani vymeniť.

* Typ Venezia je dostupný len v dĺžke 42 cm, ak si prajete dlhší náhrdelník, odporúčame zvoliť univerzálny Rolo.