MENU

Zapínanie náušníc

V ateliéri KLENOTA vytvárame také náušnice, ktoré je radosť nosiť každý deň. Správne vybrané náušnice dokážu pekne podčiarknuť rysy tváre, doplnia celkový vzhľad a pridajú na ženskosti. Vyberať môžete z klasických diamantových napichovačiek, visiacich náušníc, kruhov alebo náušníc s drahými kameňmi.

Jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich výber náušníc môže byť aj ich veľkosť a typ zapínania. Niekto uprednostňuje bezpečnosť a odolnosť, pre niekoho je najzásadnejší vzhľad. Každý typ náušníc aj ich zapínanie má svoje špecifiká. Ako náušnice správne vybrať?

Pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu:


Typy zapínania náušníc

Puzeta

Klenotnícka puzeta je najčastejším typom zapínania náušníc. Ide o systém zapínania, kedy sa hladká tyčinka prevlečie uchom a následne sa na ňu nasunie puzeta. Tento druh zapínania vyhovuje ženám, ktoré náušnice rady striedajú alebo v nich nerady spia. Puzeta je ideálnou voľbou pre náušnice typu napichovačky alebo náušnice s perlami.

Puzeta KLENOTA

Odporúčanie: Ak máte perlové napichovačky so zapínaním na puzety, neodporúčame náušnice vyberať ťahom za perlu, pretože by sa mohla časom uvoľniť. Lepšie je chytiť náušnicu tesne pri uchu, kde je tzv. pokrievka, na ktorej perla drží.

Balónik

Skrutkovací balónik je častým a veľmi bezpečným typom zapínania. Rozdiel medzi puzetou a balónikom je ten, že puzeta sa jednoducho zacvakne do drážky, zatiaľ čo zapínanie na balónik má na tyčke závit, na ktorý sa balónik naskrutkuje. Aby náušnica bezpečne držala, je nevyhnutné zapínanie dotiahnuť až do konca. Pokiaľ si náušnice vyberáte každý deň, je ale vhodnejšie dať prednosť puzete.

Balónik KLENOTA

Dámsky patent

Ide o veľmi populárny spôsob zapínania. Po nasadení náušnice do ušnej dierky sa háčik uzavrie mechanickou klapkou a tým sa zabráni prípadnej strate šperku. Hodí sa pre ťažšie a väčšie náušnice, ktoré by sa inak mohli prevažovať dopredu. Náušnice so zapínaním na dámsky patent sa do ucha jednoducho zavesia a pôsobia tak veľmi elegantne a vznešene.

Dámsky patent KLENOTA

Brizura

Brizura, alebo detské zapínanie, sa používa najmä u náušníc pre malé slečny od bábätiek až do školského veku. Avšak vďaka rôznym veľkostiam sa dá použiť aj pri výrobe dámskych náušníc, a to pre menší a jemnejší boltec ucha. Brizura sa zapína spredu tak, že sa koniec háčika zasunie do očka. V prípade, že vyberáte náušnice pre malé deti, odporúčame tento typ zapínania.

Brizura KLENOTA

Zapínanie pre kruhy - kreole

U tohto typu zapínania sa zúžená strana náušnice prevlečie dierkou v uchu a vsunie sa do protiľahlej strany kruhu či malého očka. V tomto prípade je dôležité zapínať náušnice opatrne, aby nedošlo k ich deformácii prílišným roztiahnutím. S týmto typom zapínania, najmä u menších náušníc, môže byť manipulácia ťažšia a neodporúčame ho pre ženy, ktoré náušnice často dávajú dole.

Zapínanie pre kruhy - kreole KLENOTA

Ruský patent

Ruský patent sa často označuje aj ako grécky či francúzsky patent a svojim mechanizmom sa podobá dámskemu patentu. Celá časť zapínania náušnice je ale schovaná na zadnej strane ucha. Ruský patent je tak ideálnou voľbou pre náušnice, kde by viditeľné zapínanie pôsobilo rušivým dojmom.

Ruský patent KLENOTA

Odporúčanie: Pri otváraní tohto typu náušníc neodporúčame používať silu. Správne nastavené zapínanie ide otvoriť veľmi ľahko, samo sa ale neotvorí. Môžete sa o tom presvedčiť tak, že si niekoľkokrát náušnicu skúsite otvoriť a zatvoriť v ruke pred nasadením do ucha. Zloženie náušnice z ucha potom zvládnete bezpečne aj poslepiačky.

Kreol

Jedná sa o zapínanie pre kruhové náušnice, ktoré má viac podôb. Môže sa jednať o pružné zasúvacie zapínanie alebo také, ktoré funguje na podobnom princípe ako anglický patent a ktoré sa využíva u ťažších drahokamových náušníc. Jeho najväčšou prednosťou je, že neruší dizajn náušníc, pretože zapínanie kopíruje tvar šperku a vyzerá nenápadne zo všetkých strán.

Kreol KLENOTA

Anglický patent

Ide o obľúbené pevné zapínanie, ktoré je pomerne bezpečné, vďaka pevnému drieku so zárezom, ktorý drží v očku pohyblivej časti náušnice. Výhodou je, že celé zapínanie je v zadnej časti náušnice a neruší tak estetický vzhľad šperku. Tento typ zapínania sa najčastejšie používa pre elegantné náušnice.

Anglický patent KLENOTA


Náušnice pre deti

Každý rodič nám dá iste za pravdu, že chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Vzťahuje sa to aj na výber detských šperkov, ktoré majú dcérku sprevádzať v prvých rokoch jej života. Náušnice pre deti a bábätká sú typom šperku, ktorý má svoje špecifiká. Mali by byť konštruované predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť a vek dieťaťa.

Materiál

Deti bývajú často na niektoré materiály alergické, a to je jeden z dôvodov, prečo odporúčame pri výbere náušníc uprednostniť 14 kt zlato, u ktorého je riziko alergických reakcií úplne minimálne. V ateliéri KLENOTA používame iba overené registrované zliatiny schválené puncovým úradom, všetky šperky sú označené štátnym puncom, rýdzostnou značkou a výrobnou značkou v podobe pätkových písmen KLE v oválu. Zlato je tvrdšie ako striebro, takže sa nemusíte báť náhodných deformácií náušníc, ku ktorým môže dôjsť napríklad pri detskej hre. Ďalšou výhodou zlata je aj ľahšia údržba náušníc, pretože je chemicky odolnejšie ako striebro, ktoré časom čierne. Vďaka tomu, nie je potrebné zlaté náušnice dávať dole kvôli čisteniu tak často.

Žlté, biele aj ružové zlato má podobné vlastnosti a bábätku alebo mladej slečne pristane, takže je len na vás, akú farbu zvolíte. V prípade bieleho zlata sa šperk nakoniec ešte pokovuje rhodiom, aby bol striebristo biely. Ródium je zároveň hypoalergénne (biela zliatina môže obsahovať nikel) a chráni povrch šperku pred odreninami. Darujte dieťaťu krásny zlatý šperk, ktorý mu vydrží celý život a budú ho dediť ďalšie generácie. Vo šperku tak bude uložená hodnota aj drahocenné spomienky.

Zapínanie

Vaše dievčatko bude s náušnicami vstávať i zaspávať a nemožno očakávať, že ich bude strážiť ako oko v hlave. Pre malé dievčatká od 3 mesiacov až zhruba do 8 rokov sú ideálnou voľbou náušnice so zapínaním na tzv. brizuru, kedy sa pohyblivá časť prevlečie dierkou v uchu a vpredu uchytí do očka. Je takmer nemožné, aby si ju malé dieťa samo rozoplo a rovnako riziko zachytenia náušnice je minimálne. Toto zapínanie vyžaduje opatrné zaobchádzanie, aby nedošlo k deformácii háčika. V prípade striebra musíme byť oveľa opatrnejší, pretože je mäkšie ako zlato a môžeme ho ľahko ohnúť. Aj z tohto dôvodu odporúčame voliť radšej zlaté náušnice, ktoré vďaka tvrdosti kovu viac pružia. Pre staršie dievčatá môžete vybrať napichovacie náušnice so zapínaním na puzetu alebo balónik.

Dizajn

V ponuke detských náušníc ateliéru KLENOTA nájdete široký výber roztomilých, minimalistických, ale aj klasických nadčasových náušníc zo 14 kt zlata. Vyberajte z motívov inšpirovaných prírodou alebo sa nechajte uniesť hravosťou zo sveta zvieracej ríše.

Obzvlášť jemné sú motívy srdiečok a kvapiek, ktoré sa hodia ako k úplne malým dievčatám, tak i dospievajúcim slečnám. Zlaté šperky s diamantmi sú nežné, zachovajú si svoju krásu a malej slečne budú pamiatkou na celý život.

Černenie zlatých náušníc

V niektorých prípadoch sa môže stať, že detské náušnice zo 14 kt zlata začnú černieť. Je to zapríčinené reakciou ostatných prvkov (striebro, meď, zinok) v zliatine. Zaujímavé je, že sa tak často deje, keď dôjde v tele k zmenám, napríklad pri ochorení alebo užívaní liekov. Zmení sa chemizmus tela a zloženie potu, ktorý s prvkami v zliatine zreaguje. Náušnice môžu tiež černieť v prípade alergickej reakcie, prirodzene agresívneho potu, vplyvom pôsobenia kozmetických prípravkov alebo napríklad mineralizovanej vody. Vždy je najprv potrebné vypozorovať, prečo zlato černie a potom nájsť optimálne riešenie. Nejedná sa o trvalé znehodnotenie šperku a sčernalé náušnice môžeme ľahko vyčistiť. Najjednoduchší a zaručený spôsob, ako zbaviť detské náušnice nežiaduceho zafarbenia, je zveriť ich na vyleštenie do rúk odborníka. V rámci celoživotného servisu vám ponúkame na šperky zakúpené u nás mechanické vyčistenie a ultrazvukovú kúpeľ zdarma.
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.