Keď sa povie slovo punc, väčšina ľudí si pod ním zrejme predstaví malú nenápadnú značku, ktorá sa razí na drahé kovy. Keď ale dôjde na kúpu klenotu, predstavuje punc pre zákazníka dôležitú informáciu o pravosti, pôvode a rýdzosti šperku. U prsteňov je vyrazený spravidla na ich vnútornej strane, u náušníc na drieku a u retiazok na zapínaní.

V zásade rozlišujeme 3 druhy značiek, ktoré sa objavujú na šperkoch, a to štátny punc, ďalej rýdzostné a identifikačné značky. Nie vždy musia byť na šperku prítomné všetky tri. V Českej republike platí Dohovor o kontrole a označovaní predmetov z drahých kovov, ktorý jasne špecifikuje pravidlá pre výrobcov a dodávateľov šperkov.

Zásnubní a snubní prsten s diamanty růžové zlato KLENOTA

Jednotlivé označenia rýdzosti

Pre zlato:

  • 585/1000 – 14-karátové žlté zlato – 585 dielov rýdzeho zlata + 415 dielov ostatných kovov;
  • 750/1000 – 18-karátové zlato – 750 dielov zlata a 250 dielov ostatných kovov;
  • 999/1000 – 24-karátové zlato – rýdze zlato – neobsahuje žiadne prímesi. Z rýdzeho zlata sa šperky väčšinou nevyrábajú, pretože toto zlato je príliš mäkké a preto by u šperku veľmi rýchlo došlo k jeho opotrebeniu alebo k poškodeniu.

Pre striebro:

  • 925/1000 - najčastejšie značené ako 925  

Puncové symboly pre rýdzosti

 Druhy puncov

  • štátny punc (puncové značky garantované štátom),
  • rýdzostný punc (číslo určujúce pomer/rýdzosť kovu),
  • výrobný punc (značka výrobcu, ktorý produkt vyrobil).

Štátny punc

Funkciu nezávislej kontroly plní štátny punc, ktorý pomocou obrázkového symbolu označuje druh kovu, z ktorého je šperk vyrobený, jeho rýdzosť a tiež približný vek šperku. Symboly puncov sa totiž v čase vyvíjajú, a tak na šperku po vašej babičke nájdete iný punc než na šperku novom. Zo súčasných puncov možno vyčítať aj to, na akom pracovisku bol punc vyrazený. Punc na šperk razí štátny puncový úrad a je povinný pre všetky zlaté šperky, u ktorých váha čistého zlata prevyšuje 0,52 g, a tiež strieborné šperky s váhou nad 3,49 g.

Punc zlatý prsten KLENOTA

Toto sú najčastejšie druhy českých puncov, s ktorými sa môžete stretnúť:

Identifikačné značky

Pôvod šperku prezrádzajú tzv. identifikačné značky. Tie môžu byť dvojakého druhu. Každý zlatník alebo firma, ktorá šperky vyrába a je registrovaná na Puncovom úrade, má svoju unikátnu podobu značky, ktorej sa hovorí výrobná. Pokiaľ sa jedná o subjekt, ktorý dané šperky dováža alebo kupuje z cudziny a následne v Česku predáva, tak ani ten sa puncovej povinnosti nevyhne. Puncový úrad mu pridelí zodpovednostnú čiže dovozovú značku. Označenie každého klenotu, ktorý ide do predaja, je potom povinnosťou každého vlastníka týchto identifikačných značiek. Na stránkach Puncového úradu môžete nájsť ich úplný zoznam. Šperky KLENOTA nesú výrobnú značku v podobe pätkových písmen KLE v ovále:

Rýdzostné značky

Tretím typom označenia je rýdzostná značka, ktorá má podobu trojmiestneho kódu. Slúži k rýchlej orientácii o druhu a rýdzosti kovu, z ktorého je šperk vyrobený. U zlatých šperkov sa najčastejšie stretnete s kódom 585, prípadne 585/1000, ktorý označuje 14-karátové zlato. Táto kombinácia čísel nie je náhodná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Množstvo drahého kovu sa uvádza v tisícinách a v zliatine je 585/1000 zlata. Prevedené na percentá je to 58,5 % zlata v zliatine. U 18-karátového zlata sa používa kód 750/1000, ktorý zároveň vypovedá o tom, že použitý kov obsahuje 75 % zlata.

Súčasné strieborné šperky spravidla nesú punc 925/1000, ktorý hovorí, že sa jedná o tzv. šterlingové striebro. Rýdzeho striebra obsahuje 92,5 % a až v kombinácii s iným druhom kovu, najčastejšie s meďou, sa stáva pevnejšie a odolnejšie. Označenie nižšej rýdzosti, ako napríklad 800/1000 môžeme nájsť na starších šperkoch alebo na úžitkových predmetoch.

výroba ateliér KLENOTA

Kým na niektorých šperkoch naozaj nájdete všetky tri druhy značiek, nie je to nutná podmienka. Ak je na šperku vyrazený štátny punc, nemusí byť už značený rýdzostným, keďže informácia o rýdzosti je v štátnom puncu obsiahnutá. Naopak niektoré šperky vzhľadom k svojej nižšej hmotnosti nepodliehajú povinnosti štátneho opuncovania. V tomto prípade však musí byť prítomná aspoň rýdzostná značka.

Sme registrovaný predajca na Puncovom úrade

Klenotníctvo KLENOTA uzavrelo už 24. augusta 2008 s puncovým úradom dohodu o umožnení kontrolných nákupov pri internetovom obchodovaní. Na základe tejto dohody je klenotníctvo KLENOTA / KLENOTA s.r.o./ uvádzané na zozname signatárov dohody, ktorú puncový úrad zverejňuje na svojich webových stránkach a pravidelne kontroluje dodržiavanie ich predpisov a zákonných požiadaviek, tj. zabezpečuje úroveň kvality predajcov.

Registrovaný obchod puncovním úřadem