MENU

  Starostlivosť o šperky

  Veríme, že sa šperky - od tých najvzácnejších až po tie najjednoduchšie - majú nosiť každý deň, nie skrývať v trezore. Možno prídu k nejakým tým oderom, škrabancom a stratia kúsok lesku; a to je v poriadku. Dokazuje to, že s vami vaše krásne klenoty žijú váš život.

  Navyše existujú spôsoby, ako šperky zachovať ako nové. Odporúčame ich dávať dole pri plávaní, zahradníčení, kontaktných športoch, varení, manipulácii s kozmetikou alebo agresívnymi látkami a sťahovaní ťažkých vecí. Nie je to ale vždy nutné. Záleží hlavne na vašom životnom štýle, estetických preferenciách, ale napríklad aj na tom, ako často niečo strácate (bohužiaľ práve odloženie šperku býva najčastejšou príčinou straty).

  Väčšina klenotov vyžaduje len veľmi málo starostlivosti. Proste ich noste a užívajte si ich. A myslite na pár jednoduchých tipov:

  Zlato (samotné aj s drahokamami)

  Čistenie zlatých šperkov je jednoduché: v miske zmiešajte malé množstvo prostriedku na umývanie riadu alebo tekutého mydla s teplou vodou. Šperky na pár minút ponorte. Potom ich jemne očistite veľmi mäkkou zubnou kefkou (ideálne detskou). Vyberte ich z mydlovej vody, opláchnite a dôkladne osušte jemnou látkou.

  Môžete tiež použiť špeciálnu leštiacu handričku pre extra lesk a odstránenie nečistôt alebo využiť služby profesionálov a nechať svoje šperky vyčistiť ultrazvukom.

  Striebro

  Striebro stráca lesk pomerne rýchlo, ak je vystavené kyslíku alebo síre. Našťastie tá najlepšia prevencia je časté nosenie. Oleje vo vašej koži totiž pomáhajú udržiavať striebro žiarivo čisté (každá pokožka je ale iná, takže aj šperk sa vždy správa trochu inak podľa toho, kto ho nosí).

  Ak sú vaše strieborné šperky zašlé, najlepšie ich vyčistíte špeciálnou leštiacou handričkou. Existuje aj veľa užitočných "babských" rád na domáce čistenie. Majte ale vždy na pamäti, že striebro je veľmi mäkké, a používajte iba veľmi jemnú detskú kefku na zuby, aby ste zabránili poškriabaniu. Žiarivý vzhľad môžete svojim strieborným šperkom navrátiť aj tým, že ich necháte rhodiovať.

  Pre skladovanie striebra použite uzatvárateľný plastový sáčok, a ak máte možnosť, dajte do neho kúsok kriedy alebo silikagélu (malé vrecúška, ktoré nájdete pri nových topánkach alebo oblečení). Tak zabránite strate lesku a sčernaniu šperku v čase, keď ho nenosíte.

  Perly

  Napriek svojej citlivosti perly milujú, keď ich ukazujete svetu. Ich prirodzený lesk a žiara sa budú najlepšie zvyšovať, keď ich budete pravidelne nosiť.

  Perly vyžadujú špecifickú starostlivosť, aby s vami a vašou rodinou boli po generácie. Experti na perly radia: nasadzujte je ako posledný, skladajte ako prvý. Perly sú veľmi citlivé na chemikálie v kozmetických prípravkoch, sprejoch na vlasy a parfumoch. Najprv teda doveďte svoj vzhľad k dokonalosti a až potom nasaďte perly. Perlové šperky sú tiež citlivé na chlór, neberte si ich preto do bazéna, vírivky ani do sprchy.

  Perly čistite len jemnou handričkou navlhčenou čistou vodou. Perlové náhrdelníky a náramky vyžadujú raz za čas prevliecť, aby si zachovali krásny vzhľad (záleží na frekvencii nosenia, odporúčame opakovať každých pár rokov).

  Skladovanie

  Šperky, ktoré momentálne nenosíte, uchovávajte na tmavom mieste pri izbovej teplote a v suchu. Perly preferujú určitú vlhkosť a potrebujú "dýchať", nezatvárajte ich preto do nepriedušných šperkovníc. Šperky ukladajte oddelene, aby sa o seba nepoškriabali.