MENU

Starostlivosť o šperky

Zlaté šperky sú výnimočné nielen svojou krásou, ale aj svojou odolnosťou. Máloktorý doplnok vydrží desiatky rokov, alebo dokonca urobí radosť ďalšej generácii. Stopy času sa však nevyhnutne prejavia na každom šperku, pokiaľ je nosený často a s láskou - a tak je to správne.

Ako odborníci sme pre vás pripravili odporúčanie, ako svoje šperky chrániť pred poškodením a dopriať im vhodnú starostlivosť, ktorá im pomôže vydržať dlhé roky.

Zlaté šperky KLENOTA z Prahy


Odporúčania pre starostlivosť o zlaté šperky

Zlato je vo svojej rýdzej podobe mäkké, preto sa v šperkárstve využívajú zliatiny zlata a ďalších kovov. Šperky KLENOTA sú vyrobené zo 14-karátového zlata, ktoré vyniká svojou odolnosťou pri každodennom nosení. Stačí dodržiavať pár všeobecných zásad a zlaté šperky vám skutočne vydržia celý život.

Kvalitné materiály aj prevedenie vám zaistí dlhšiu životnosť šperkov, stále je však dôležité s nimi zaobchádzať s citom a rozvahou. Rovnako ako by ste sa vo svojich najlepších topánkach vyhli blativej mláke, udržujte aj svoje šperky mimo rizikové situácie.

Sprievodca starostlivosťou o šperky KLENOTA


1. Predchádzajte mechanickému namáhaniu a poškodeniu

Najväčšie riziko pre šperky? Nadmerná záťaž

Najväčšie riziko pre šperky predstavuje hrubé zaobchádzanie, tlak, nárazy, ťahanie (napr. zadrhnutie retiazky), ohýbanie, odieranie a ďalšie príčiny fyzického poškodenia. Odporúčame preto šperky vždy dávať dole pred športovaním, manuálnou prácou a akoukoľvek aktivitou, kde im hrozí nadmerná záťaž.

Táto rada platí dvojnásobne pre šperky s drahými kameňmi a perlami, ktoré sa môžu prudkými nárazmi poškodiť alebo uvoľniť zo svojho uchytenia, a tiež pre šperky s delikátnejšou konštrukciou, ako sú tenisové náramky, šperky z minerálov alebo perlové šnúry.

Vždy zaobchádzajte so šperkami opatrne

Venujte tiež pozornosť opatrnej manipulácii pri nasadzovaní a zapínaní šperkov, napr. mechanizmus zapínania je miesto citlivé na ťahanie a ohýbanie. Pokiaľ sa postupom času v zapínaní niečo uvoľní, pohne alebo prestane správne fungovať, je lepšie priniesť šperk na opravu než sa o ňu pokúsiť vlastnými silami.

Odkladajte šperky pred spaním

Zároveň odporúčame šperky jemnejšie konštrukcie odkladať pred spaním. Môžete si nevedomky poškriabať prstienok, zaľahnúť si náušnice v nevhodnej polohe, náhrdelník sa vám zachytí o vankúš... Všetkému sa však dá ľahko predísť.


2. Chráňte šperky pred pôsobením kozmetiky a iných prípravkov

Vyhýbajte sa čistiacim prostriedkom a kozmetike

K chemickému poškodeniu môže u šperkov dôjsť, pokiaľ nejaká látka reaguje s kovmi v zliatine zlata a spôsobí tak zmenu farby alebo matné mapy. Nevystavujte preto šperky kontaktu s rizikovými látkami, ako sú čistiace a pracie prostriedky, laky na vlasy, parfumy a akékoľvek agresívne chemikálie.

Pri aplikácii rôznych krémov, telovej kozmetiky a make-upu odporúčame nechať všetko aspoň 10 minút vstrebávať, než si pôjdete nasadiť svoje šperky – vyhnete sa tak pôsobeniu a usadzovaniu zvyškov kozmetiky, ktoré časom šperk zmatnejú.

Nesprchujte sa so šperkami

Obzvlášť sa vyhýbajte noseniu šperkov do chlórovanej, termálnej a slanej vody, ale ideálne je šperky tiež odkladať pred kúpaním a sprchovaním doma. Ide o najjednoduchší spôsob, ako zlato aj kamene všeobecne udržiavať v skvelej kondícii.

Ušetrite si veľa času a premýšľania zapamätaním jednoduchého pravidla: šperky nasadzujeme ako posledné a dávame dole ako prvé.


3. Skladujte svoje šperky vo vhodnom prostredí

Najlepšia voľba: šperkovnica

Zlato by malo byť uložené v suchu na mäkkom, hladkom povrchu tak, aby sa šperky navzájom nedotýkali a nepoškriabali sa. Najlepšie sú uzavreté šperkovnice s oddelenými priehradkami, prípadne na cesty sú vhodné mäkké puzdrá a menšie cestovné šperkovnice.

Perly naopak potrebujú trochu dýchať, preto ich uložte zvlášť do priedušného mäkkého obalu, skôr než do úplne uzavretej krabičky.

Predovšetkým na šperky s drahokamami a perlami by nemalo priamo svietiť slnko a nemali by byť vystavené vysokým teplotám alebo prudkým zmenám teplôt.

Zabraňte oxidácii šperkov

Dbajte na to, aby tiež nezostávali vo vlhkom prostredí; hoci samotné zlato nie je náchylné na vlhkosť, ostatné kovy v zliatine môžu vplyvom vlhkosti začať oxidovať. Tieto zmeny však bývajú dočasné a v rámci servisu vám môžeme šperk opäť obnoviť do pôvodnej podoby. V domácich podmienkach odporúčame vyleštiť šperk pomocou špeciálnej handričky proti oxidácii zlata.

Diamantový náhrdelník KLENOTA


4. Čistite šperky pravidelne, ale opatrne

Ako čistiť zlaté šperky doma

Existuje mnoho rád ako vyčistiť zlato doma, my však pre pravidelnú údržbu odporúčame používať iba čistiacu handričku určenú pre zlaté šperky, alebo veľmi jemnú bavlnenú handričku. Počas nosenia sa na šperku vytvára nános zaschnutého potu a drobných nečistôt, s ktorými si handrička poradí, pokiaľ si túto jednoduchú starostlivosť zvyknete vykonávať pravidelne – pokojne po každom zložení.

Vždy so šperkom manipulujte opatrne, pri čistení netlačte a nevyužívajte agresívne čistidlá alebo pomôcky s hrubým povrchom. Pri niektorých šperkoch delikátnej povahy, ako sú niektoré perlové šperky alebo tenisové náramky, je lepšie skôr predchádzať potrebe čistenia, a to starostlivým dodržiavaním všetkých predchádzajúcich odporúčaní.

Raz za čas môžete šperk namočiť do vlažnej jarovej vody, opatrne ho vyčistiť jemnou kefkou a opláchnuť. Na doleštenie opäť použite čistiacu handričku a pred uložením nechajte šperk uschnúť. Perlové náhrdelníky nenamáčajte, iba čistite navlhčenou handričkou.

Ako profesionáli čistia šperky?

Pokiaľ už vyššie popísaná metóda nestačí a chcete šperkom bez práce obnoviť pôvodný lesk, nie je nič jednoduchšie ako si objednať profesionálne čistenie. K šperkom KLENOTA máte doživotné čistenie a kontrolu zadarmo. Šperk najskôr skontrolujeme, vrátane upevnenia kameňov a stavu očiek. Následne sa šperk čistí pomocou ultrazvuku alebo pary. Čistenie ultrazvukom nie je vhodné pre perly, koraly a niektoré drahokamy.

Diamantové prstene KLENOTA


Starostlivosť o perly

Perly milujú kontakt s pokožkou a práve časté nosenie ich udržuje krásne žiarivé. Bez prirodzenej mastnoty našej kože sa môžu vysušiť a stratiť svoj lesk, alebo sa až začať mrviť.

Takú perlu je možné do istej miery zachrániť tým, že jej povrch „namastíte“ trochou oleja, napr. pupalkového. Nikdy na perly nepoužívajte kyslé alebo zásadité roztoky, ako je ocot a kyselina citrónová – tieto látky dokážu pravú perlu rozpustiť.

Perlové náhrdelníky pokiaľ možno nenamáčajte, len čistite vlhkou handričkou. Kvalitný perlový náhrdelník je vždy uzlíkovaný, teda medzi každou perlou je malinký uzlík, aby sa netreli o seba a nerozsypali sa. Postupom času je vhodné sledovať, či nie je niť prevesená a medzi perlami nevznikajú medzery.

Perly v našich ostatných šperkoch držia vďaka úplnému alebo čiastočnému prevŕtaniu. Pri šperkoch s čiastočným prevŕtaním je perla k šperku pripevnená špeciálnou tyčinkou a zároveň lepidlom.

Občas opatrne skontrolujte, či sa s perlou dá pootočiť - pokiaľ áno, radšej nám svoj šperk prineste a my perlu opäť pevne zafixujeme. Upevnenie perly, vzhľadom na jej veľkosť, je totiž najnamáhanejším prvkom šperku pri nasadzovaní či odnímaní a perla sa tak môže časom uvoľniť.

perlové šperky KLENOTA


Starostlivosť o diamanty a drahé kamene

Starostlivosť o šperky zdobené kameňmi sa dá rozdeliť na dve časti: kontrola ich upevnenia a starostlivosti o kamene samotné.

Upevnenie kameňov najčastejšie povoľuje následkom nárazu, tlaku, alebo v dôsledku iného mechanického poškodenia. To však nemusí byť hneď viditeľné, preto odporúčame občas skontrolovať, či kamene dobre držia a nehýbu sa. Pokiaľ áno, určite neriskujte ich stratu a nechajte si drahokamy opäť bezpečne upevniť v rámci nášho servisu.

Starostlivosť o kamene sa vždy nepatrne líši podľa konkrétneho typu a vlastností vybraného kameňa. Zatiaľ čo diamant môže poškriabať len iný diamant, farebné drahokamy bývajú citlivejšie. Všeobecne sa dá odporučiť, aby ste drahokamy obzvlášť chránili pred nárazmi, tlakom a náhlymi zmenami teplôt.

Prstene so zafírom, rubínom a smaragdom KLENOTA


Starostlivosť o striebro

Striebro je kov, ktorý vo vlhkom prostredí začne oxidovať a černieť. Pravidlo číslo jedna pre starostlivosť o strieborné šperky je teda jednoznačné: vyhýbať sa vode a vlhkosti ako pri každodenných činnostiach, tak aj pri ukladaní šperkov.

Sucho a tma sú najdôležitejšie faktory pri skladovaní strieborných šperkov. Ideálne je každý šperk uložiť zvlášť, do pevne uzavretej šperkovnice alebo krabičky, kde budú zároveň chránené pred vzduchom a prachom. Alternatívne ich môžete vložiť do uzatvárateľných vreciek.

Striebro bude lepšie odolávať černeniu, pokiaľ je pokovované vrstvou ródia. Odporúčame túto vrstvu raz za čas obnovovať, predovšetkým pri prsteňoch a náušniciach.


Ďalšie časté otázky

Môže zlato sčernieť, zhrdzavieť alebo inak zmeniť farbu (oxidovať)?

Zliatiny zlata, ktoré sa používajú na výrobu šperkov, obsahujú ďalšie kovy ako striebro a meď. Tieto kovy môžu reagovať na vplyvy prostredia a spôsobiť zmenu farby alebo mapy na šperku, najmä po kontakte s niektorými látkami (hlavne kyseliny, chloridy, jód, síra) alebo vplyvom vlhkosti.

Tiež náš pot môže prispievať k oxidácii, ale miera jeho pôsobenia sa líši u každého človeka. Odborné čistenie dá našťastie všetko do poriadku a šperk bude zase ako nový.

Môžem mať alergiu na zlato?

Ak máte začervenanú, svrbiacu vyrážku len v mieste nosenia šperku, na vine môže byť alergia na kovy. Avšak alergia na zlato je extrémne vzácna, pravdepodobnejšia je alergia na iný kov v zliatine zlata, najčastejšie nikel.

Ten sa používa na zliatiny bieleho zlata a ak už máte skúsenosť s alergickou reakciou, je vhodné si nechať šperk pokovovať vrstvou ródia. Práve ródium dáva bielemu zlatu striebristú farbu a zároveň je hypoalergénne. Šperky KLENOTA z bieleho zlata sú vždy pokovované ródiom.

Čo keď stratím náušnicu, časť šperku sa zlomí či pretrhne, alebo vypadne kameň?

Kontaktujte nás pre objednanie záručného a pozáručného servisu, vrátane výroby stratenej náušnice či puzety, dodania a/alebo zafasovania kameňov a dojednania opráv. Každú požiadavku posudzujeme individuálne a pokiaľ šperk bude možné opraviť – s ohľadom na jeho konštrukciu alebo mieru poškodenia – budeme sa snažiť všetko vyriešiť k vašej spokojnosti. Servis si môžete dohodnúť osobne u nás v Prahe alebo nám šperk zaslať. Vezmite, prosím, na vedomie, že náklady na dopravu nehradíme.

Môže sa zlatým šperkom časom zmeniť tvar?

Zlato je predsa len mäkší kov ako napríklad oceľ, preto sa niektoré typy šperkov môžu mierne deformovať – obzvlášť, pokiaľ sú často vystavené tlaku, ťahaniu, alebo sa ohýbajú. Preto je lepšie so šperkami nespať, odkladať prstene pri nosení ťažkých vecí alebo posilňovaní atď.

Typický príklad je natiahnutie retiazok (predovšetkým typu venezia), pri prsteňoch zase najčastejšie dochádza k deformácii tvaru obrúčky. Na deformácie prsteňov sa nevzťahuje reklamácia, ale ich korekciu robíme v rámci servisu. Naši špecialisti vyhodnotia, či je prsteň ešte možné opraviť, alebo je potrebné vyrobiť nový.

Môžem sa so šperkami sprchovať, kúpať v mori alebo v bazéne?

Pred sprchovaním odporúčame šperky odkladať, aby ste ich udržovali v čo najlepšej kondícii. Chlór v bazénovej vode môže spôsobiť zmenu farby šperkov, preto ich nenoste na kúpalisku a do bazéna, ale ani do termálnej vody v kúpeľoch.

Morská voda síce nepredstavuje také veľké riziko, avšak pobyt pri mori má iné nástrahy – studená voda mierne zmenšuje prsty a môže vám skĺznuť prsteň, alebo sa šperky a drahokamy môžu poškriabať pieskom.

Ako často môžem priniesť šperky na čistenie alebo servis?

Ak ste práve v Prahe, môžete šperky priniesť na čistenie kedykoľvek bez nutnosti objednania. Túto službu máte doživotne zadarmo vrátane čistenia na počkanie, ktoré zahŕňa dôkladné odstránenie nečistôt v ultrazvukovom kúpeli. Celý proces zaberie iba niekoľko minút. Prípadne nám môžete šperky na čistenie zaslať, len prosím vezmite na vedomie, že náklady na dopravu nehradíme.

Kedy už čistenie nestačí a treba šperk obnoviť?

Obnova šperku je dôkladný proces zahŕňajúci ako čistenie, tak nápravu mechanického poškodenia (napr. škrabance), korekciu deformácií aj ručné preleštenie.

Pre biele zlato navyše obnovujeme vrstvu ródia, ktorá mu dáva jasnú striebristú farbu. Pri nosení sa opotrebováva, preto biele zlato postupne žltne a hovorí si tak o obnovu viac ako žlté alebo ružové zlato.

Kedy je čas na obnovu záleží na konkrétnom šperku, všeobecne ju odporúčame až po 1–2 rokoch. Najčastejšie ju potrebujú prstene, pri ktorých máte prvú obnovu vždy zadarmo. Keďže ide o zásah do povrchu kovu, dochádza počas procesu k ľahkým hmotnostným stratám zlata, preto by sa obnova nemala vykonávať príliš často. Dokončenie obnovy trvá zhruba týždeň. Vezmite, prosím, na vedomie, že náklady na dopravu nehradíme.




Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.