Certifikát KLENOTA nesie základné informácie o šperku, konkrétne typ šperku, druh kovu vrátane jeho hmotnosti, a ďalej detaily o osadených drahokamoch. Pri diamantoch vždy uvádzame čistotu, farbu a váhu v karátoch. Na certifikáte je tiež uvedený dátum vydania a celková váha šperku, ktorá sa vzhľadom na charakter ručnej práce môže ľahko líšiť od váhy uvedenej v popise šperku na webe. Tento certifikát slúži ako doklad o kúpe a zároveň ako záručný list, preto je vhodné ho uschovať pre prípadné úpravy alebo opravy šperku.
Medzinárodný certifikát z gemologického laboratória
Šperky s prírodnými i laboratórnymi diamantmi s váhou nad 0.30 ct opatríme navyše aj certifikátom jedného z medzinárodných gemologických laboratórií.
Americký inštitút GIA (Gemological Institute Of America)
GIA je americká nezisková organizácia majúca za cieľ výskum, vzdelávanie a ochranu zákazníkov v oblasti diamantov, drahokamov a perál. Bola založená už v roku 1931 a platí za najvýznamnejšie gemologické laboratórium na svete. V odborných kruhoch je považovaná za autoritu a zdroj nových vedeckých poznatkov a štandardov. Stojí okrem iného za zrodom uznávaného systému „4C“ pre hodnotenie kvality diamantov.
IGI (International Gemological Institute)
IGI je druhým najvýznamnejším inštitútom zaoberajúcim sa drahými kameňmi. Okrem voľných drahokamov sa špecializuje aj na expertízu drahých šperkov. Bol založený v roku 1975 v kolíske obchodu s diamantmi, belgických Antverpách. Jeho činnosť pokrýva aj osvetové a vzdelávacie aktivity.
HRD (Hoge Raad voor Diamant)
HRD Antwerp je renomované laboratórium zaručujúce kvalitu priamo v srdci diamantového mesta Antverpy. Jeho pobočky nájdeme aj v Bombaji a Istanbule. História tejto spoločnosti siaha do roku 1973, kedy na popud belgickej vlády a reprezentantov diamantového priemyslu vznikla nadácia Diamond High Council. Tá sa v roku 2007 rozštiepila na dve spoločnosti, z ktorých sa jedna (AWDC) zaoberá obchodom a výrobou, zatiaľ čo druhá (HRD) sa špecializuje na certifikáciu diamantov.
Gemologické pracovisko
Veľmi náročnou súčasťou práce gemologického špecialistu je vybrať tie pravé drahokamy. Pri náušniciach to býva dvojitá výzva. Často treba ručne vytriediť stovky kameňov. Keď si uvedomíme, koľko faktorov ovplyvňuje podobu minerálu, nie je sa čomu diviť. Sú to hodiny precíznej práce, ktorá ale významne prispieva k dokonalosti našich klenotov.
Čo vám o diamante prezradí medzinárodný certifikát
Každý diamant sa dostane do rúk odborníkov a prechádza starostlivou analýzou pomocou najmodernejšej techniky. Certifikát z renomovaného laboratória je zárukou určitých vlastností diamantu, ktoré ukazujú, nakoľko môže byť dobrou investíciou aj do budúcnosti. Čo takýto certifikát obsahuje, si ukážeme na konkrétnom príklade, a to na Diamond Origin Report od GIA, ktorý je určený na hodnotenie čírych diamantov.
V prvom rade certifikát uvádza dátum, kedy bol vystavený, identifikačné číslo, tvar a výbrus diamantu a veľmi presné rozmery kameňa. Pri briliante sa popisuje priemer a hĺbka, pri iných tvaroch dĺžka, šírka a hĺbka. Ďalej nasleduje hodnotenie štyroch základných vlastností diamantov, ktoré sú dohromady známe ako „4C“.
Váha (Carat)
Váha diamantov je uvedená v karátoch, pričom jeden karát je definovaný ako 200 mg. Karátovou hmotnosťou sme sa podrobnejšie zaoberali v článku Čo je to karát a ako ovplyvňuje hodnotu diamantov.
Farba (Colour)
Číre diamanty sú hodnotené podľa absencie nežiaduceho sfarbenia písmenami na škále D až Z. V ateliéri KLENOTA štandardne osadzujeme do šperkov diamanty vo farbe G, ktoré sa javia v bežných podmienkach ako úplne bezfarebné. Viac k téme farby diamantov sa dočítate v našom článku Klasifikácia prírodných čírych diamantov podľa farby.
Čistota (Clarity)
Týmto parametrom sa hodnotí absencia vnútorných inklúzií aj vonkajších nedostatkov diamantu. Posudzuje sa počet, veľkosť, pozícia a charakter týchto drobných nedostatkov, rovnako ako celkový dopad na vzhľad diamantu. Do šperkov KLENOTA sú štandardne osadzované diamanty o čistote SI.
Výbrus (Cut)
Výbrus je ohodnotený jedným z piatich stupňov, z ktorých najlepší je Excellent a najslabší Poor. V hodnotení výbrusu sa berie do úvahy typ výbrusu, veľkosť v pomere k váhe, symetria jednotlivých faziet a kvalita ich vyleštenia. Viac informácií k diamantovým výbrusom nájdete v článku Tvary drahých kameňov alebo tvar a výbrus nie je to isté.
Okrem parametrov 4C nechýba ani detailnejšie ohodnotenie niekoľkých ďalších vlastností diamantu, a to lesku, symetrie a fluorescencie.
Na certifikáte ďalej nájdete dva diagramy. Prvým je grafické znázornenie proporcií diamantového výbrusu. Je to vlastne taký zväčšený model diamantu v 2D, na ktorom vidíme uhly jednotlivých faziet. Na druhom diagrame sú zakreslené inklúzie, ich veľkosť, typ a umiestnenie. Certifikát GIA je vybavený niekoľkými ochrannými znakmi dokladajúcimi jeho pravosť. Podľa vloženého QR kódu si môžete overiť informácie ku konkrétnemu diamantu priamo v databáze GIA.