MENU

Zlatý prívesok s barokovou perlou

  • Zlatý prívesok s barokovou perlou
  • Zlatý prívesok s barokovou perlou
  • XMAS Package

Očarujúci prívesok zo žltého zlata s bielou barokovou perlou. Každá perla je unikát a môže sa líšiť.

Náhrdelník s príveskom perly vyrábame ručne v ateliéri KLENOTA v srdci starej Prahy v štandardnej dĺžke 42 cm (pokiaľ nie je uvedené inak). Šperk vám dodoručíme zadarmo v elegantnej škatuľke a s certifikátom pravosti. Viac informácií o typoch a dĺžkach retiazok nájdete v našom sprievodcovi.

Dostupnosť: doba dodania je 3 týždne

604.35 € Vyžiadať na tovar
KÓD k0608013
Materiál Žlté zlato
Rýdzosť 14 kt 585/1000
Perly sladkovodné
Tvar barokový
Farba biela
Kvalita AA
Priemer 12.00-16.00 mm
Délka 600 mm
Váha 6.730 g

Šperky z ATELIÉRU KLENOTA

Náš ateliér leží v samom srdci starej Prahy, v oblasti, ktorá je už po stáročia centrom českého zlatníctva a šperkárstva. Miestna atmosféra tradície a histórie tohto remesla nám prináša inšpiráciu každý deň. Pri výrobe šperkov staviame na poctivej ručnej práci a tradičných metódach. Zlatníčky a zlatníci v našej dielni venujú pozornosť každému detailu. Pracujeme iba s kvalitnými materiálmi z overených zdrojov, aby vám šperky vydržali dlho krásne aj pri každodennom nosení. Predaj šperku berieme ako záväzok na celý život. Či už u nás kupujete darček pre niekoho blízkeho, alebo niečo sebe pre radosť, ku každému šperku KLENOTA vám poskytneme tiež profesionálny servis.

Druhy perál

Sladkovodné perly sa pestujú v sladkých vodách (najčastejšie v jazerách a riekach). Nadobúdajú rozmanité tvary a dosahujú rôznu kvalitu. Môžete sa stretnúť s perfektnými guľatými perlami i s perlami barokovými či oválnymi. Perly sú dostupné, keďže je možné v jednej perlorodke vypestovať až dvadsať perál.

Perly Akoya pochádzajú z Číny, Vietnamu či Japonska. V japonskom preklade sa označujú ako “slaná voda”. Dosahujú veľkosť od 5 až do 9 mm a ich farba je najčastejšie biela. V teplejších vodách pri pobreží Číny môžu perly rásť až dvakrát rýchlejšie ako v chladnejších japonských vodách.

Tahitské perly produkuje zvláštny druh ustríc s čiernymi okrajmi, ktorý sa vyskytuje v oblasti Francúzskej Polynézie. Tieto perly sú veľmi vzácne aj preto, že ustríc v chovoch prežíva len minimum. Jednotlivé perly sa od seba vzájomne výrazne líšia a ich využitie v šperkárstve je teda veľmi zložité. Napríklad na zostavenie náhrdelníku je ich treba roztriediť až stovky.

Perly južného Pacifiku sa pestujú v Austrálii, Barme, Indonézii a v ďalších susedných štátoch. Tieto perly priemerne dosahujú veľkosť od 10 do 20 mm a sú veľmi vysoko cenené.  Ich sfarbenie býva biele, žlté alebo žltooranžové. Môžu nadobúdať takisto ružový, zelený alebo modrý nádych.

Perly Mabe sú typické tvarom pologule. Je to dané tým, že vznikajú usadené vo vnútri ustríc na stenách ich schránok. Pestujú sa v Číne, Japonsku a v USA. Kvôli svojmu tvaru sa používajú predovšetkým na výrobu prsteňov a náušníc, ku ktorým sa upevňujú plochou stranou.

Hodnotenie perál

Na perlách sa hodnotí ich veľkosť, tvar, farba, povrch a lesk.

Tvar a veľkosť perly

Najčastejšie sa môžete stretnúť s guľatými perlami, ktoré tiež aj najžiadanejšie. Guľatý tvar môžeme rozlíšiť na dokonalo guľatý, nepravidelne guľatý alebo off round a ryhovaný. Medzi ďalšie tvary perál patria ovál, buton, kvapka a častá je takisto baroková perla. Morské perly sú všeobecne guľatejšie ako perly sladkovodné, ktoré majú častejšie oválny alebo inak nepravidelný tvar.

 

Najčastejšie veľkosti perál:

  • Sladkovodné perly: 4 - 9 mm,
  • Akoya perly: 6 - 8 mm,
  • Perly južného Pacifiku: 11 - 13 mm,
  • Tahitské perly: 9 - 12 mm,
  • Keshi: 4 - 10 mm,
  • Mabe: 10 - 12 mm.

Farba perly

Najrozšírenejšou farbou u perál všetkých druhov (s výnimkou Tahitských perál) je biela. Perly, sa ďalej vyskytujú v odtieňoch krémovej či ružovej farby a bežne sa farbia do intenzívnejších farieb, napríklad do modrej, zelenej, fialovej alebo čiernej.

Povrch a lesk perly

Pri povrchu perly sa hodnotí jeho hladkosť. Kvalitu perly teda ovplyvňuje, či vykazuje nejaké nerovnosti, napríklad vo forme hrboľov a vrások. Čím hladšia perla je, tým je i kvalitnejšia.

V prípade lesku sa hodnotí jeho intenzita. Perly môžu nadobúdať matný vzhľad, hodvábny lesk alebo veľmi vysoký lesk. Lesklejšie perly majú vyššiu hodnotu. Ako veľmi sa perla leskne, závisí i na jej druhu. Napríklad sladkovodné perly sa lesknú menej ako perly Akoya a tie sú zase menej lesklejšie v porovnaní s Tahitskými perlami. Väčšina našich dodávateľov používa na hodnotenie perál zjednodušené škály AAA-B, kde AAA je najvyššia kvalita. Hodnotí sa celková kvalita perly (perál).