Každá pravá perla je unikát: neopakovateľná kombinácia špecifického lesku, tvaru, farby a drobných nedokonalostí. V prípade barokových perál to však platí dvojnásobne. Tieto perly, charakteristické nepravidelným tvarom, sú výnimočné svojou jedinečnosťou, najmä vďaka svojmu osobitému, asymetrickému tvaru.
Pomenovanie týchto neguľatých perál vychádza z portugalského slova barocco, ktoré znamená nedokonalý. Prvýkrát sa s týmto výrazom vo vzťahu k perlám stretávame vo francúzskom slovníku zo 17. storočia. Označenie tu popisuje perlu, ktorá nie je guľatá a nemá teda dokonalý tvar. Poďme spoločne barokové perly a ich svet preskúmať bližšie.
Pôvod barokových perál
Perly sa pestujú na farmách, kde sa do útrob lastúrnikov vkladá jadro, ktoré dáva základ tvaru budúcej perly. Lastúrnik jadro obaľuje svojou perleťou a tak vzniká perla. Na sladkovodných farmách sa ako jadro častejšie využíva perleť inej sladkovodnej perlorodky. Práve u perál, pri ktorých je v základe iba tkanivo z plášťa darcovskej perlorodky a neobaľujú korálik z perlete, sa objavujú nepravidelné tvary. Aj keď je vložený pravidelný nukleus, rast perly môže ovplyvniť množstvo faktorov, ako sú organické látky, teplota a slanosť vody, anatómia mäkkýša a ďalšie vonkajšie faktory. To všetko ovplyvňuje ukladanie jednotlivých vrstiev perlete a spôsobuje barokový tvar. Okrúhle sladkovodné perly sú preto oproti nepravidelným tvarom oveľa vzácnejšie.
Barokové perly môžu pochádzať ako zo sladkovodných, tak z morských lastúrnikov. Tie morské však rastú pomalšie a v jednej ustrici sa ich tvorí menej ako v sladkovodných. To robí sladkovodné barokové perly dostupnejšími. Vzácne morské barokové perly bývajú farebné a najčastejšie pochádzajú z Tahiti (tmavé tahitské perly) alebo z Austrálie (žlté perly južného Pacifiku). Perly Akoya zvyčajne nemajú barokové tvary, pretože ich vrstva perlete nebýva príliš silná.
Hodnotenie barokových perál
U barokových perál sa hodnotia rovnaké kvality ako u okrúhlych perál: lesk, veľkosť, farba a povrch. Tvar perly má však v tomto prípade iný význam. Najčastejšie sa používa hodnotenie AAA-AA-A, kde AAA zodpovedá najvyššej kvalite.
LESK: Sila lesku závisí na hrúbke a kvalite perlete. Čím silnejšie a kompaktnejšie perleťové vrstvy sú, tým intenzívnejšia je aj schopnosť perly odrážať svetlo. Vďaka vrstveniu aragonitových obalov okolo jadra to vyzerá, ako by sa perla leskla zvnútra, čo je u perál veľmi žiaduce. Kvalitná perla má vysoký lesk pripomínajúci odraz svetla v zrkadle. Nižšie kvality lesku sa označujú ako saténový, nasleduje hodvábny a pri najmenej kvalitných sladkovodných perlách rozoznávame ešte matný lesk.
VEĽKOSŤ a TVAR: Aj u barokových perál platí, že čím väčšia perla, tým vyššia cena. Čo sa tvaru týka, je to však zložitejšie. U niektorých barokových perál sa tiež cení symetria, napríklad dokonalá kvapka. Iným ale dodáva na vzácnosti práve asymetrický, nepravidelný, výrazne deformovaný - a teda úplne jedinečný tvar.
FARBA: Farebná škála perál je veľmi široká. Hodnotí sa predovšetkým rovnomernosť a rovnakosť farby, ale v niektorých prípadoch sa oceňujú práve rôzne „šmuhy“ a iné nedokonalosti. Pri voľbe farby ide teda skôr o osobné preferencie.
POVRCH: Všeobecne sa u perál najviac cení hladký povrch bez rýh, inklúzií a iného znečistenia. U barokových perál však platí, že prednosť má originalita a jedinečnosť. Na atraktivite tak môže barokovej perle pridať práve ryhovanie alebo iné povrchové nedokonalosti.
Ako spoznať pravú barokovú perlu
Rôzne druhy perál a drahých kameňov majú na trhu svojich falošných dvojníkov. Imitácie sa najčastejšie vyrábajú zo skla alebo plastu. Hlavným poznávacím znamením pravých barokových perál je ich jedinečný, nepravidelný, organický tvar. Varovným signálom teda môžu byť napríklad dve úplne rovnaké náušnice, neprirodzene hladký povrch perly alebo umelo pôsobiace hrbolčeky a vyvýšeniny na perle (podozrivo pravidelné a pod.). Pravá perla je dielom prírody, zatiaľ čo tá umelá pôsobí často až príliš dokonale.
Ďalším dôležitým charakteristickým znakom pravých perál je veľmi výrazný lesk, ktorý vychádza akoby zvnútra perly, z jej stredu. Na rozdiel od toho sa umelé perly lesknú iba na povrchu a nepôsobia živým dojmom. Ďalšie tipy, nájdete v našom článku o tom, ako spoznať pravé perly.
Druhy barokových perál
Označenie „baroková perla“ zastrešuje všetky perly nepravidelných tvarov. Logicky teda rozlišujeme aj najrôznejšie podtypy barokových perál:
- Coin pearls sú okrúhle, ale ploché perly podobné minciam (preto coin). Najviac sa uplatňujú v náušniciach a obľube sa tešia najmä pre svoj krásny lesk, ktorý sa vďaka splošteniu veľmi pekne prejavuje. Šanca nájsť dva veľmi podobné kusy je u tohto typu o niečo vyššia.
- Barokové perly majú pretiahnutý guľovitý tvar a ich povrch je pohúžvaný a nepravidelný. Ich krása najviac vyniká v návlekoch náhrdelníkov a náramkov.
- Twin pearls sú menej obvyklé perly, ktoré vznikajú spojením dvoch guľôčok.
- Cross pearls majú tvar kríža. Sú dosť vzácne a veľmi cenené najmä v náboženských kruhoch.
- Stick pearls sú dlhé a úzke, pripomínajú tyčinku. Občas sa im hovorí aj BIWA perly. Zaujmú ako solitér v náramkoch, uplatnia sa ale aj v náušniciach – záleží na fantázii zlatníka.
- Rice pearls sú drobné perličky pripomínajúce zrnká ryže. Pôsobia veľmi pôvabne, majú oblý, nie však okrúhly tvar.
- Egg pearls sú tiež veľmi malé. Tvarom sa podobajú vajíčkam, na jednej strane sú užšie ako na opačnom konci.
- Heart pearls sú romantické perly v tvare srdca. Sú sploštené ako coin pearls, avšak nemajú okrúhly pôdorys. Krásne sa lesknú.
- Teardrop pearls predstavujú veľmi žiadaný typ perál. Majú tvar slzy, niekedy sa pripodobňujú aj k hruškám. Medzi barokovými perlami sú najcennejšie. Krásne vyniknú najmä v náušniciach.
- Pod poetickým názvom leaf pearls sa skrývajú tenké ploché perly s nerovným povrchom. Sú to najjemnejšie a najtenšie barokové perly.
- Keshi perly vznikajú, keď mäkkýš odmietne implantované jadro a vytvorí perlu bez neho. Výsledok má hrudkovitý tvar. Tieto perly sú zložené iba z perlete, a majú preto naozaj kvalitný, vysoký lesk. Sú veľmi zriedkavé a často sa predávajú na váhu vyjadrenú v karátoch.
- Existujú aj polobarokové perly, prechodná forma medzi okrúhlymi a plne barokovými perlami. Nie sú totiž okrúhle, ale ani príliš deformované. Najčastejšie mávajú oválny alebo nedokonale okrúhly tvar. Nepravidelnosti sa pritom často nachádzajú iba na jednom konci.
Zaujímavosti
Barokové perly vďaka svojim abstraktným tvarom nachádzajú využitie v šperkoch s prírodnými motívmi. Najmä v období renesancie a baroka sa tešili veľkej obľube medzi zlatníkmi, ktorí sa nimi nechávali inšpirovať a používali ich ako základ pre svoje figurálne výtvory. Nádherný je napríklad historický prívesok s názvom The Canning Jewel, v ktorom umelec barokovú perlu použil ako trup urasteného morského muža.
Najslávnejšou zástupkyňou ríše barokových perál je prekrásna La Peregrina (Pútnička). Bola objavená v 16. storočí v Paname. Túto skvostnú perlu vlastnil medzi inými Napoleon, neskôr aj britská kráľovská rodina. La Peregrina žiarila aj na slávnej herečke Elizabeth Taylor, ktorá ju dostala od svojho manžela.
Barokové perly ponúkajú množstvo možností a vyzývajú na výrobu nevšedných klenotov. Vďaka ich nedokonalosti v podobe zakriveného povrchu sa často lesknú viac ako okrúhle perly. Ich zakrivenie tiež môže napomôcť krajšej farbohre, najmä u tahitských perál. Nespornou výhodou je aj ich priaznivejšia cena, ktorá oproti okrúhlym perlám môže byť aj dvakrát až trikrát nižšia.
Pomocou barokových perál sa dá skvele vyjadriť osobitý, jedinečný štýl – stačí nájsť ten správny šperk. Barokové perly sú skrátka dokonale nedokonalé…