Topás patrí medzi najznámejšie drahokamy sveta. Je cenený predovšetkým pre svoju dokonalú priehľadnosť a tvrdosť. V šperkárstve je najobľúbenejší modrý a London topás, ktorý vás okúzli svojou tmavo modrou farbou. Topás - viac než le modrý kameň.

 

Topás je kosoštvorcový minerál, ktorý sa v prírode vyskytuje najčastejšie bezfarebný a priehľadný. Objavujú sa ale tiež odrody farebné - modré, zlaté, hnedé, medovo žlté, červené alebo fialové. Jeho široké spektrum odtieňov je dané prítomnosťou kovov.

Jeho názov je odvodený od ostrova Topasos v Červenom mori, kde bol prvýkrát nájdený.

V prírode sa vyskytuje topás v pomerne veľkých kusoch - jeho kryštály môžu byť dlhé aj viac než 1 meter a ťažké niekoľko sto kilogramov.

V šperkárstve je veľmi obľúbený modrý a zlatý topás. Väčšina prírodných modrých topásov je upravovaná - tepelne alebo ožarovaním.

Niektoré topásy sú pleochroické, to znamená, že mení farbu pod rôznymi uhlami a záleží na tom, z ktorých uhlov sa naň pozeráme.

Najčastejšie sa brúsi do oválneho alebo hruškovitého tvaru, veľmi obľúbený je tiež smaragdový brús.

Farba: 

Topásy sa vyskytujú v širokej škále farebných odtieňov - bezfarebné, žlté, zlaté, hnedé, zelené, rôzných odtieňov modré, červené a ružové.

Červené a ružové topásy sú veľmi vzácne.  Bezfarebné topásy bývajú často používané ako zámena za diamanty, majú i podobnú štruktúru, avšak schopnosť odrážať svetlo nie je u topásov tak výrazná ako u diamantov.

Odrody:  

 • modrý topás

 • cisársky topás

 • zlatý topás

 • biely topás

Tvrdosť:

8

Nálezisko:

Brazília, USA, Mexiko, Rusko, Nigéria, Srí Lanka a Madagaskar, India, Čína.  

Viac o odrodách topásu

Modrý topás

Modrý topás je po zafíre druhým najobľúbenejším farebným drahokamom. V prírode sa nachádza veľmi ojedinele a býva veľmi svetlý, preto sa pre šperkárské účely používajú predovšetkým farebne upravované číre topásy. Úpravy týchto topásov prebiehajú väčšinou ožarovaním a následným vypálením. Vznikajú tak ďalšie rôzne odtiene topásu - Sky Blue, Swiss Blue a London Blue.

Svetlo modrá farba topásu pôsobí chladným dojmom, ako by sme pozerali na krásny do modra zafarbený ľad. Táto farba ukľudňuje našu dušu a našu myseľ, prebúdza v nás túžbu po čistote a dokonalosti.

KLENOTA vám ponúka šperky s klasickým modrým a London topásom, čo je topás v najtmavšom odtieni modrej, niekedy so šedým podtónom.

 

Cisársky topás (Imperial topaz)

Cisársky topás je považovaný za najvzácnejšiu a najdrahšiu odrodu topásu. Jeho odtieň je krásne žltý, s odtieňmi do ružova až červena. Cisársky topás je u klenotníkov veľmi obľúbený a vyhľadávaný drahokam, volí sa predovšetkým do zlatých šperkov, v ktorých vyzerá veľmi luxusne a elegantne.


Žltý a zlatý topás

Žlté a zlaté topásy majú veľmi podobnú farbu ako cisársky topás, ale bez ružového alebo červeného podtextu. Sú to bežnejšie a menej vzácne druhy topásu, preto i cenovo dostupnejšie. Žiarivá zlatá farba nás inšpiruje a povzbudzuje.

 

Biely topás

Biely topás býva často používaný do šperkov ako zámena za diamant. Jeho schopnosť odrážať svetlo však nie je tak výrazná.

Vedeli ste, že…?

Topás je kameňom znamení zverokruhu Vodnár a Ryby.

Modrý topás je kameňom mesiaca december.

 

ČO SA O TOPÁSE HOVORÍ ALEBO MÚDROSTI A MÝTY

Ľudia odpradávna verili v magické schopnosti topásu - u žien vraj dokáže podporiť krásu, láskyplnosť a plodnosť, u mužov múdrosť, ušľachtilosť a potenciu.

Starí Gréci verili, že topás umožňuje svojmu nositeľovi stať sa neviditeľným.

Egypťania nosili topás ako amulet, ktorý ich mal ochraňovať pred zranením.

Vedeli ste, že v topáse sa skrýva silná magnetická i fyzická energia? Keď ním prejdete cez popol, pôsobí ako magnet a popol na seba nachytá.

V staroveku ľudia verili, že Mesiac pôsobí veľmi silne na vyžarovanie kameňa. A napríklad pri blížiacej sa búrke topás elektrizuje a vytvára okolo neho silné magnetické pole, ktoré má svojmu majiteľovi poskytnúť jasnovidecké schopnosti.

V hinduistickej mytológii znamená slovo topás teplo. Topás je jedným z posvätných kameňov hinduistického stromu života. Hinduisti veria, že topás podporuje našu inteligenciu a predlžuje nám život.

Africkí šamani považujú topás za vysoko posvätný kameň a vykonávajú s jeho pomocou liečebné rituály.

Liečivé účinky topásu:

 • Ukľudňuje psychiku, pomáha pri depresiách a strachu
 • Chráni pred nervovým vyčerpaním
 • Ukľudňuje a skvalitňuje spánok, lieči nespavosť
 • Znižuje krvný tlak
 • Pomáha pri ochoreniach sleziny a pečienky
 • Lieči nechutenstvo, má pozitívny vplyv na trávenie
 • Pomáha liečiť zápal v krku
 • Odstraňuje bolesti hlavy.

 

NAJZNÁMEJŠIE TOPÁSY

American Golden

Žltý topás American Golden bol nájdený v Brazílii. Je to jeden z najväčších opracovaných drahokamov a najväčší žltý topás na svete. Váži 4,6 kg, má 172 faziet a jeho farba je svetlo zlato hnedá. Surový kameň vážil 11,8 kg a jeho opracovanie do finálnej podoby trvalo cez dva roky. Nachádza sa v zbierkach Národného múzea prírodných vied vo Washingtone.

 

Cisársky topás Blaze

Prívesok z ružového zlata zdobený diamantmi s cisárskym topásom o váhe 97,45 karátov. Majstrovské šperkárske dielo vytvoril známy chicagský klenotník Lester Lampert. Vďaka plamienkom z ružového zlata a diamantov vyniká jedinečná červená farba cisárskeho topásu.

 

Chalmersov topás (Chalmz Topaz)

Jeden z najväčších brúsených topásov na svete bol nájdený v Brazílii a vážil 5 899 karátov. Je bezfarebný (biely) s modrým nádychom, vybrúsený briliantovým brúsom. Je vystavený v Múzeu prírodných vied v Chicagu.

Topás Eldorádo (El-Dorado Topaz)

Topás Eldorádo bol nájdený v oblasti Minas Gerais v Brazílii a svoje meno dostal po legendárnom meste zlata Eldorádo. Surový kameň vážil 37 kg a bol vybrúsený do topásu o váhe 31 000 karátov. Je považovaný za najväčší opracovaný drahokam na svete.

 

ŠPERKY S TOPAZEM KLENOTA

Ponúkame vám šperky s modrým topásom, London topásom, bielymi topásmi a v našej ponuke nájdete i šperky s vzácnym ružovým topásom. 

Prstene s topásom          Náušnice s topásom         Prívesky a náhrdelníky s topásom      

 

 Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Topaz Quality Factors. [online] Available at: http://www.gia.edu/topaz-quality-factor [Accessed 15 Dec. 2016].Indiaparenting.com. (2016). Different Types of Topaz. [online] Available at: http://www.indiaparenting.com/hindu-rashi/454_4752/different-types-of-topaz.html [Accessed 15 Dec. 2016].The World of Famous Diamonds. (2016). The American Golden Topaz. [online] Famousdiamonds.tripod.com. Available at: http://famousdiamonds.tripod.com/americangoldentopaz.html [Accessed 15 Dec. 2016]. Jewelsforme.com. (2016). Topaz Meaning, Powers and History. [online] Available at: http://www.jewelsforme.com/topaz-meaning [Accessed 15 Dec. 2016].