Akvamarín je odroda minerálu beryl, rovnako ako napríklad smaragd. Je výnimočný svojou krásnou svetlo modrou alebo zeleno modrou farbou, ktorá pripomína priezračné more. Modrý odtieň dodáva akvamarínu prítomnosť železa. Jeho názov - latinsky aqua marina - je odvodený práve od morskej vody a jej krásnej modrej farby.

Akvamaríny sa ťažia najviac v Brazílii, Mozambiku a Afganistane.

Akvamarín je označovaný ako dichronický drahokam, čo znamená, že intenzita jeho farby sa mení v závislosti na tom, z ktorého uhla si kameň prezeráme. Táto vlastnosť sa musí brať do úvahy predovšetkým pri brúsení akvamarínov.

Akvamarín je čiastočne priehľadný až priesvitný, s krásnym iskrivým leskom.

Akvamarín je možné brúsiť do takmer ľubovolného tvaru, najčastejšie sa používa briliantový alebo smaragdový brús.

Akvamaríny sú v šperkárstve veľmi obľúbené drahokamy. V prírode sa vyskytujú v pomerne vo veľkom množstve a vo veľkých bezchybných kusoch. Ide teda o pomerne dostupný drahokam s vynikajúcimi vlastnosťami, je vhodný k brúseniu a býva často osadený do šperkov.

Väčšina prírodných akvamarínov, ktoré bývajú vsadené do šperkov, je upravovaných - ich farba sa vylepšuje žíhaním pri teplote okolo 450 °C.

Farba:

svetlo modrá až zelenomodrá

Tvrdosť:

7,5 - 8

Nálezisko:

Brazília, Mozambik, Afganistan, Nigéria 

 


Vedeli ste, že...?

Akvamarín je kameňom znamení zverokruhu Vodnár a Ryby.

Akvamarín je kameňom mesiaca marec.

 

ČO SA O AKVAMARÍNE HOVORÍ ALEBO MÝTY A LEGENDY

Akvamarín je kameňom morských bohýň a mora ako takého. Symbolizuje kľud, radosť a šťastie, a to predovšetkým v partnerských vzťahoch. Podľa starých tradícii prináša svojej nositeľke šťastné manželstvo a bohatstvo. Ukľudňuje našu myseľ a zbavuje nás strachu.

Jasná modrá farba akvamarínu je farbou nádeje, sympatie, priateľstva a vernosti.

Mýty

Akvamarín je považovaný za kameň bohyne Amfitrité, ženy boha mora Poseidona. Podľa starých legiend pochádza akvamarín z truhlice s pokladmi morských panien. Od pradávna je považovaný za kameň a talizman námorníkov, už prví námorníci verili, že akvamarín dokáže skľudniť rozbúrené more, ochrániť ich pred utopením a priniesť im šťastie na ich ďalekých plavbách. 

Starí Rimania a Gréci považovali akvamarín rovnako za drahokam moreplavcov, mal ich ochraňovať pred utopením, pirátmi, sirénami a morskou chorobou.

Akvamarín si nesmierne vážili aj starí Egypťania, bol pre nich symbolom šťastia a nekonečnej mladosti.

S príchodom kresťanstva začal byť akvamarín spájaný s osobou apoštola Tomáša, ktorý bol patrónom mora a vzduchu a plavil sa do Indie kázať svoje evanjelium.

Vedeli ste, že v 14. stor. sa z akvamarínov brúsili šošovky do okuliarov?

Liečivé účinky akvamarínu:

  • Zaisťuje dobré zdravie
  • Mierni bolesti zubov
  • Lieči žalúdok, pažerák, čelusť, bolesti v krku, sennú nádchu
  • Funguje proti krátkozrakosti a ďalekozrakosti
  • Uvádza do rovnováhy hypofýzu a štítnu žľazu
  • Pôsobí dobre i na svalovú hmotu.

 

NAJZNÁMEJŠIE AKVAMARÍNY

Najväčší akvamarín

Najväčší akvamarín bol nájdený v roku 1910 v Brazílii. Bol 48,5 cm dlhý, 41 cm široký a vážil úctyhodných 110 kg. Časť bola ponechaná v prírodnom stave, časť rozrezaná a vybrúsená do kameňov vynikajúcej kvality. Najväčší z kameňov, obelisk Dom Pedro o váhe 10 395 karátov je vystavený v Smithsonovom inštitúte vo Washingtone.

 

Slávne šperky s akvamarínmi

Akvamarínové šperky britskej kráľovnej 

Kráľovná dostala od brazílskeho kráľa pri príležitosti svojej korunovácie v roku 1953 úchvatný akvamarínový set - jednalo sa o náhrdelník a náušnice. Na výrobu týchto dvoch klenotov boli použité brazílske akvamaríny a trvalo vraj celý rok než boli nájdené kamene, ktoré by k sebe farebne perfektne ladili. Sada bola doplnená v roku 1958 ešte o náramok a veľkú brošňu.

Kráľovná si tento akvamarínový set veľmi obľúbila a nechala si k nemu dokonca vytvoriť ešte tiaru. Ta má platinový základ, na ňom sú zasadené diamanty a akvamaríny.

Akvamarín Roosevelt

Darček od brazílskeho prezidenta Vargasa pre manželku prezidenta Franklina Roosevelta, pani Eleanor Rooseveltovú. Prvá dáma tento úchvatný akvamarín dostala počas svoje cesty po Brazílii ako dôkaz priateľstva oboch krajín.

Pôvodný surový akvamarín, ktorý vážil 1,3 kg, bol rozdelený na dva kamene a väčší z nich, 1 847 karátov vážiaci akvamarín bol darovaný práve prvej dáme. Je umiestnený v múzeu Franklina D. Roosevelta v New Yorku.

Schlumberegerova brošňa

Táto akvamarínová brošňa s diamantmi v tvare mašle bola vytvorená v roku 1893 Jeanom Schlumbergerom, dvorným dizajnérom šperkov pre Tiffany & Co. Brošňa sa nachádza v Národnom múzeu prírodných vied v Chicagu.

 

  

ŠPERKY S AKVAMARÍNMI KLENOTA

Blankytne modrý akvamarín v šperkoch KLENOTA vás okúzli svojou jemnosťou a iskrivým leskom. Pozrite si našu ponuku šperkov s akvamarínmi - zlaté prstene a náušnice s akvamarínmi, akvamarínové prívesky a náhrdelníky. 

Prstene s akvamarínom          Náušnice s akvamarínom      Prívesky a náhrdelníky s akvamarínom

 

Použité zdroje: Gia.edu. (2016). Aquamarine Gemstone | Aquamarine Stone - GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].4Cs Education. (2016). Aquamarine: A Member of the Mineral Species Beryl | GIA 4Cs Blog. [online] Available at: http://4csblog.gia.edu/2013/aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].4csblog.gia.edu. (2016). Famous Birthstones: March’s Roosevelt’s Aquamarine | GIA 4Cs Blog. [online] Available at: http://4csblog.gia.edu/2015/famous-birthstones-marchs-roosevelts-aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].Blog.cz. (2016).