Farebné diamanty alebo fancy colored diamonds (skrátene fancy) predstavujú to najraritnejšie a najkrajšie medzi všetkými drahými kameňmi. Každý takýto kus je originálnou zmesou vlastností. Prírodné farebné diamanty sú extrémne vzácne, s čím súvisí ich často až astronomická cena. Aby sa atraktívne fancy diamanty stali dostupnejšími, využíva sa potenciál bezfarebných a menej kvalitných fancy diamantov a ich vlastnosti sa v laboratóriách vylepšujú. Takto upraveným diamantom sa hovorí treated.
Rôzne farby diamantov a ich pôvod
Diamanty môžu obsiahnuť celú farebnú škálu od bezfarebných cez všetky farby spektra až po čierne. Medzi najvzácnejšie prírodné fancy diamanty patria modré, červené a ružové, pri ktorých sa cení aj ľahučký farebný nádych.
Každý farebný variant má svoj pôvod a svoje jedinečné vlastnosti. Tie ovplyvňujú aj možnosti laboratórnych úprav. Za niektorými odtieňmi stojí prítomnosť ďalších chemických prvkov (bor a dusík pri modrej, dusík pri champagne, žltej a oranžovej, vodík pri šedej) alebo inej podoby uhlíka (grafit v prípade čiernych diamantov), za inými fyzikálne javy (ružová farba diamantu je výsledkom deformácie kryštálové mriežky vplyvom vysokých teplôt a tlaku), alebo dokonca pôsobenie rádioaktívneho zdroja (zelené diamanty).
Ako sa diamanty v laboratóriu upravujú
Keď vieme, akým spôsobom diamanty získavajú svoje zafarbenie, môžeme ich cielene upravovať. Všetko sa samozrejme deje riadene vo veľmi dobre vybavených laboratóriách. Poznáme niekoľko spôsobov, ako vylepšiť farbu diamantu:
Ožiarenie
Vystavením diamantov radiácii sa dá dosiahnuť veľkej škály farieb: žltej, oranžovej, ružovej, hnedej, zelenej, modrej alebo čiernej. Po ožiarení sa diamanty žíhajú, aby sa zbavili zvyškovej radiácie. Presné podmienky (typ radiácie, dĺžka vystavenia, teplota žíhania) závisia od vlastností pôvodného diamantu (napr. či sú atómy dusíka v štruktúre diamantu agregované, alebo izolované).
Nevýhodou tohto typu úpravy je, že sa výsledná farebnosť môže za určitých podmienok zmeniť. Ožiarené diamanty sú totiž citlivé na vyššie teploty. Tým môžu byť vystavené napr. počas výroby alebo opravy šperku pri spájkovaní alebo aj obyčajnom leštení. Vždy je teda dobré vedieť, akými laboratórnymi úpravami daný kameň prešiel.
Žíhanie
Metóda žíhania zahŕňa cielené vystavenie diamantu vyšším teplotám a následné chladenie. Po predchádzajúcom ožiarení sa takto dosahuje odtieň žltej, oranžovej a hnedej, podľa niektorých zdrojov tiež fialovej, červenej alebo ružovej farby. Bez predchádzajúceho ožiarenia vzniká pomocou žíhania modrá, zelená, hnedá a nakoniec žltá. Žíhanie sa jednoducho vykonáva tak dlho, kým sa nedosiahne požadovaný odtieň. Aj tu existuje riziko, že sa farba neskôr zmení, pokiaľ je diamant vystavený vysokým teplotám napríklad v priebehu zlatníckych prác.
HPHT metóda
Aj táto laboratórna úprava pracuje so zmenami vo vnútornej štruktúre drahokamu. Simuluje extrémne podmienky, za ktorých diamanty v prírode vznikajú, teda vysoký tlak a vysokú teplotu (High Pressure, High Temperature). Na ošetrenie diamantov sa používajú rovnaké prístroje ako pri výrobe lab grown diamantov. Obrovskou výhodou tejto metódy je fakt, že jej výsledok je považovaný za stály.
Coating
Tri vyššie spomínané úpravy sú v šperkárstve všeobecne akceptované, neznižujú kvalitu kameňa a gemologické laboratóriá takto upravené diamanty certifikujú. Ďalším spôsobom, ktorým sa dá ovplyvniť farebnosť diamantov, je tzv. coating. Dnes už sa ale nevyužíva, má totiž dosť zásadné nevýhody.
Táto metóda nemení vlastnosti drahokamov na úrovni atómov. Coating je obyčajné potiahnutie kameňa farebnou vrstvou, aby sa výsledok javil ako fancy. Obliečka zo špeciálnej kremičitej substancie sa nanáša na vybrúsené a vyleštené bezfarebné diamanty ako posledný krok. Výsledný farebný efekt ale nemusí byť stály, takto upravené kamene sa nedajú leštiť, povlak sa pomerne ľahko poškodí, znižuje sa aj chemická a tepelná odolnosť diamantu.
Ako nakupovať s istotou
So zdokonaľovaním technológií úprav drahokamov sa stále sťažuje laboratórne testovanie vedúce k zisteniu histórie daného drahokamu. Iba v špičkovo vybavených laboratóriách, ktoré sa zaoberajú certifikáciou drahých kameňov, je možné zistiť všetky úpravy, ktorými drahokam prešiel. Všetky tieto informácie sú potom zapísané do certifikátu, ktorý funguje v podstate ako rodný list kameňa.
Pokiaľ chcete mať istotu, že informácie, ktoré o svojom diamante pri kúpe dostávate, sú pravdivé a jeho cena adekvátna, všímajte si certifikáciu diamantu. Odporúčame kupovať iba drahokamy, ktoré sú certifikované nezávislými laboratóriami.
Vylepšené alebo treated fancy diamanty sú veľmi dobrým a dostupným kompromisom medzi čisto prírodnými farebnými diamantmi a lab grown diamantmi vytvorenými vo vopred pripravených podmienkach. Získavate v nich totiž prírodný kameň, ktorý prešiel iba menšími úpravami, ktoré zvýraznili jeho prirodzenú krásu a naplno využili jeho potenciál.