Hodnotenie diamantov je zložitý proces, ktorý patrí gemológom, teda odborníkom, ktorí sa zaoberajú identifikáciou, hodnotením klasifikácií a oceňovaním drahých kameňov. Kvalitu vybrúseného drahokamu udáva rad faktorov, z ktorých nie všetky sú viditeľné voľným okom. Každý tento parameter musí znalec pozorne vyhodnotiť zvlášť, aby mohol následne určiť celkovú hodnotu diamantu.

Na posúdenie kvality diamantov sa používa celosvetovo uznávaný štandard, známy ako 4C, ktorý hodnotenie systematizuje a mal by ho naprieč svetovými laboratóriami tiež unifikovať. Pod štyrmi C sa skrývajú kategórie:

diamanty - KLENOTA brúsy diamantov - KLENOTA

PREHLIEDNUŤ SI DIAMANTOVÉ ŠPERKY

Farba

Možno môže byť trochu prekvapujúce, že práve farba patrí medzi štyri hlavné hodnotiace kritériá pri bezfarebných diamantoch. Presnejšie by preto bolo povedať, že sa hodnotí práve to, ako veľmi sa kameň blíži k bezfarebnosti. Čisto bezfarebný diamant je veľkou vzácnosťou. Prírodné diamanty totiž mávajú chemické prímesi iných prvkov: v prípade čírych diamantov sa jedná o dusík, ktorý farbí kameň v rôznej intenzite do žlta až žltohneda.

Na farebnú klasifikáciu čírych diamantov sa využíva metóda porovnania. To sa najčastejšie vykonáva na medzinárodnej farebnej škále laboratória GIA (stupnicu zostavilo GIA, pridané slovné popisky však používa laboratórium HRD, ktoré z nej vychádza). Pracuje s písmenami D-Z, ktorými sa značia jednotlivé kvalitatívne stupne:

  • D až F – bezfarebné diamanty;
  • G až J – takmer bezfarebné diamanty;
  • K až M – diamanty s nádychom žltej farby;
  • N až Z – diamanty so žltohnedým zafarbením.

Dokonale bezfarebný diamant sa hodnotí ako D. Každý nasledujúci stupeň má žltý nádych určitej intenzity, ktorý ale pre necvičené oko vôbec nemusí byť viditeľný. Často si ho všimneme, až keď daný diamant porovnávame s bezfarebným diamantom ohodnoteným ako D. A presne tak prebieha aj hodnotenie v laboratóriu, ktorého výsledkom je presne určený farebný stupeň.

hodnotenie diamantov podľa farby - KLENOTA

Určovanie farebnosti bieleho diamantu sa vykonáva vizuálne pomocou porovnávacej súpravy diamantov, ktorým sa hovorí master stones. To môžu byť skutočné diamanty, ktoré spĺňajú požiadavky na kvalitu (čistota VS, hmotnosť aspoň 0,7 ct), alebo napodobeniny. Na presné určenie sa ďalej používajú elektronické kolorimetre alebo porovnávacie systémy. Tie nájdu uplatnenie hlavne u drahokamov osadených v šperkoch, pretože farba kovu vie farbu číreho kameňa veľmi skresliť, alebo u fancy (farebných) diamantov.

Je dôležité mať na pamäti, že pri bielych (bezfarebných) diamantoch žltý nádych cenu znižuje. Pokiaľ je však žltý diamant označený ako fancy, je farba žiaduca a jej intenzita môže naopak cenu zvyšovať.

V šperkárstve sa najviac používa farba kvality G–J. Diamanty I a J vykazujú veľmi ľahké stopy slabo žltkastého odtieňa, a patria tak medzi tie lacnejšie. Na celkovom dojme zo šperku to ale vôbec nemusí byť viditeľné. V šperkoch KLENOTA štandardne používame diamanty farebnej kvality G.

Čistota

Hodnotenie čistoty diamantov sa vykonáva pod lupou pri desaťnásobnom zväčšení. Hľadajú a hodnotia sa rôzne vnútorné nedokonalosti (kryštáliky iných diamantov alebo minerálov, prasklinky, perá, zákaly, bublinky a pod.) a ich množstvo. Všetky nedostatky znižujú cenu kameňa a musia byť uvedené v certifikáte, kde sú popísané ako inklúzie, vrátane ich umiestnenia a rozmerov. Bezchybný diamant nevykazuje žiadne nečistoty ani pri desaťnásobnom zväčšení.

Diamanty môžu byť vylepšované, najčastejšie pomocou lasera. Po úprave sa zaradia do zodpovedajúcej kategórie čistoty a v certifikáte sú uvedené všetky vykonané korekcie. Na druhej strane sú to práve drobné inklúzie, ktoré dávajú diamantu jeho prírodnú tvár.

Podľa čistoty sa diamanty radia do niekoľkých kategórií. Označenie kategórií aj ich množstvo sa môže mierne líšiť podľa laboratória, kde sa diamanty certifikujú. Škála má nasledujúce stupne:

hodnotenie diamantov podľa čistoty - KLENOTA

  • LC/IF/F (Loupe Clean, Internally Flawless, Flawless) – diamant neobsahuje žiadne inklúzie. Jeho čistota sa overuje aj pod binokulárnym mikroskopom. Tieto diamanty sú investičné. Označenie LC sa používa v laboratóriu HRD v Antverpách. Iné laboratóriá označujú rovnako kvalitné diamanty IF. Americká GIA rozlišuje ešte jeden vyšší stupeň – F. LC diamanty od neho odlišuje iba nepatrné mechanické opotrebenie.
  • VVS1 (Very Very Small Inclusions 1, Very Very Slightly Included 1) – pri skúmaní diamantu tejto kvality sa používa binokulárna lupa, ale aj mikroskop, pretože inklúzia môže byť veľmi ťažko zaznamenateľná aj pre skúsené oko, bez lupy nebýva viditeľná. Tieto diamanty sú veľmi čisté a tiež sa využívajú na investičné účely.
  • VVS2 (Very Very Small Inclusions 2, Very Very Slightly Included 2) – platí to isté čo pri stupni VVS1 (hodnotí sa aj pod mikroskopom a ide o investičné diamanty), inklúzií je ale viac alebo sú o niečo väčšie.
  • VS1 (Very Small Inclusions 1, Very Slightly Included 1) – skúseným pohľadom je možné vidieť pri desaťnásobnom zväčšení lupou malé inklúzie, voľným okom ich zachytíme len ťažko. Laik nespozná nič. Inklúzie nájdeme väčšinou v okrajových častiach, kde sa lepšie schovajú. Kameň je možné použiť ako investičný, táto kvalita sa však bežne používa aj do šperkov.
  • VS2 (Very Small Inclusions 2, Very Slightly Included 2) – rovnako ako pri kvalite VS1 je možné inklúzie identifikovať pod lupou, tie väčšie však môžeme lokalizovať aj pod tabuľkou, čo znamená, že sú viac viditeľné. Neskúsené oko si ich nevšimne. Tieto diamanty sa používajú do drahších šperkov.
  • SI1 (Small Inclusions 1, Slightly Included 1) – malé inklúzie, ktoré sú okom viditeľné len zriedka. Pri desaťnásobnom zväčšení lupou si ich všimneme, optické vlastnosti diamantov ale nijako neznižujú. Tieto diamanty sa do šperkov používajú bežne.
  • SI2 (Small Inclusions 2/ Slightly Included 2) – malé inklúzie, ktoré už bývajú okom viditeľné. Pod lupou sú jasne zreteľné. Aj napriek tomu však nijako neovplyvňujú optické vlastnosti diamantu. V šperkárstve nachádzajú tieto kamene najviac využitia.
  • I1 (Included 1) – inklúzie sú početné, jasne viditeľné, ale neznižujú optické vlastnosti diamantu. V šperkárstve sa používajú bežne ako cenovo dostupnejšia alternatíva ku kvalitnejším a drahším kusom.
  • I2 (Included 2) – Inklúzie sú zreteľne vidieť voľným okom a zhoršujú optické kvality vybrúseného kameňa.
  • I3 (Included 3) – najhorší stupeň kvality, ktorý diamant môže mať. Inklúzie sú veľmi viditeľné a početné, optické kvality kameňa sú tým negatívne ovplyvnené. Diamant kvôli nim navyše môže pri osadzovaní alebo nosení šperku prasknúť.

Karátová hmotnosť

Karátová hmotnosť je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje hmotnosť drahých kameňov. Má značku ct a jeden karát má presne 0,2 g. 1 g teda zodpovedá 5 ct. Rýdzostný karát (kt), ktorý sa používa na vyjadrenie rýdzosti drahých kovov, je úplne inou veličinou.

Na váženie drahých kameňov sa používajú špeciálne váhy. Drahokamy sa vážia na 3 desatinné miesta. Váhu je možné zaokrúhliť, platia ale špeciálne pravidlá. Hore môžeme zaokrúhliť, iba ak je na treťom desatinnom mieste číslo 9. Diamant s váhou 0,999 ct teda môžeme zaokrúhliť na 1,0 ct. Diamant s váhou 0,998 ct ale bude po zaokrúhlení vážiť 0,99 ct.

Vďaka presne daným parametrom briliantového výbrusu môžeme odhadnúť približnú karátovú hmotnosť briliantu len na základe znalosti jeho priemeru.

Pri výbere diamantu je veľmi dôležité si uvedomiť, že dva 1ct diamanty nemajú rovnakú cenu ako jeden 2ct, pretože zďaleka nie sú také vzácne. 2 karátový diamant bude vzhľadom na svoju výnimočnosť oveľa drahší ako oba 1 karátové dohromady.

hodnotenie diamantov podľa karátového váhy - KLENOTA

Výbrus

Výbrus predstavuje najvariabilnejšiu vlastnosť drahokamov. Existuje mnoho možností, ako môže vybrúsený kameň vyzerať. Pri hodnotení sa najskôr popíše tvar a typ výbrusu. Ďalej sa skúma kvalita prevedenia. Tá zahŕňa 3 časti: proporcie, povrchové opracovanie a symetriu.

Všetky výbrusy spája jedna vec: snaha o maximálne využitie optických vlastností diamantu. Každý výbrus má presne dané parametre a percentuálne pomery jednotlivých častí, aby svetlo, ktoré do kameňa preniká, bolo maximálne využité a odrážalo sa presne tam, kam má. Jedine tak môže drahokam žiariť. A práve to sa kontroluje pri hodnotení proporcií kameňa. Ideálne vybrúsený kameň má perfektne vyváženú brilanciu, oheň a iskru:

  • Brilancia je množstvo bieleho svetla, ktoré sa z vybrúseného kameňa odráža.
  • Oheň vyjadruje počet spektrálnych farieb, ktoré vznikajú pri rozklade bieleho svetla vychádzajúceho z vybrúseného kameňa.
  • Iskra označuje mieru hry farieb, ktorá je viditeľná pri kolísavom pohybe kameňa.

Doteraz neprekonaným ideálom je v tomto ohľade dokonale prevedený briliantový výbrus. Ten má 57 faziet (aj s kaletou 58), presne dané uhly, ktoré medzi sebou jednotlivé fazety zvierajú, a presný percentuálny pomer koruny a pavilónu.

hodnotenie diamantov podľa brúsu - briliantový brus - KLENOTA

Pri kontrole povrchového opracovania sa hľadí najmä na kvalitu leštenia. Nesmú byť viditeľné stopy po brúsení kameňa, teda ryhy, matné oblasti, jamky a pod. Všetky plochy musia byť dokonale vyleštené. Hrany medzi jednotlivými fazetami majú byť ostré, nesmú niesť známky obrúsenia alebo nedobrúsenia. Kontroluje sa aj počet faziet. Môže sa totiž stať, že sa objaví nadbytočná fazeta, ktorá v kvalitne prevedenom výbruse nemá miesto.

Posledným faktorom je symetria. Kameň musí mať symetrický tvar a symetrický výbrus. Nehľadí sa ale iba na celok, ale aj na symetrickosť jednotlivých faziet. Dokonale vybrúsený kameň môže vykazovať tzv. hearts and arrows effect.

Pokiaľ výbrusu chýba symetria alebo nie sú dodržané správne proporcie, svetlo z diamantu uniká a odráža sa inam, než má. V takom prípade môžu byť vo vnútri diamantu vidieť čierne plôšky, nežiari, nemá brilanciu – jeho optické vlastnosti skrátka nedosahujú potrebnej kvality.

luxusný zásnubný prsteň s lab grown diamantom - KLENOTA lab grown diamanty - KLENOTA

Po posúdení všetkých troch čiastkových kategórií sa výbrus diamantu môže vyhodnotiť ako celok. Škála má 5 stupňov:

  • I/E (Ideal/Excellent) – takto hodnotené diamanty sú najkvalitnejšie vybrúsené. Predstavujú cca 3 % z celkovej svetovej produkcie. Dodržujú všetky parametre a využívajú svetlo na maximum. Z hľadiska brúsenia sú skrátka dokonalé. Pokiaľ aj ich ostatné C parametre dosahujú vysoké kvality, hodia sa tieto diamanty ako investičné.
  • VG (Very Good) – diamanty tohto označenia zahŕňajú asi 15 % svetovej produkcie. Ich optické vlastnosti sú takmer rovnakých kvalít ako pri stupni I/E. Aj tieto diamanty sa hodia ako investičné.
  • G (Good) – sem patrí asi štvrtina svetovej produkcie. Optické vlastnosti sú dobré, tieto diamanty odrážajú väčšinu svetla. Sú ideálne do šperkov, ale nehodia sa ako investičné. Pre netrénované oko môžu byť na nerozoznanie od vyšších stupňov.
  • F (Fair) – tieto diamanty majú menšiu brilanciu, kvalita ich vybrúsenia je nižšia. Aj tak sa ale považujú za kvalitné a hojne sa používajú do šperkov.
  • P (Poor) – tieto diamanty nie sú kvalitne vybrúsené, svetlo sa v nich stráca a kamene nemajú takmer žiadnu brilanciu. Renomovaní predajcovia ich do svojich šperkov nepoužívajú.

Piate C: certifikácia

Diamanty sa síce hodnotia podľa systému 4C, ale existuje aj piate C. To sa netýka priamo hodnotenia kameňa, ale jeho certifikácie. Skutočne dôveryhodné certifikáty, ktoré zaručujú kvalitu a presnosť uvedených parametrov diamantu, vydávajú špecializované gemologické laboratóriá. Medzi tie najznámejšie patria GIA (Gemological Institute of America) a IGI (International Gemological Institute). V ateliéri KLENOTA týmto medzinárodným certifikátom opatrujeme šperky s prírodnými i laboratórnymi diamantmi s váhou nad 0.30 ct.

certifikácia diamantov - KLENOTA

Prečítajte si aj naše ďalšie články: