Keď uvidíte ženu s bielym perlovým náhrdelníkom či náramkom, s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o perly Akoya. Tie sa dnes medzi druhmi perál na trhu tešia veľkej popularite. Krásne sa lesknú, sú vysoko kvalitné a vďaka možnosti ich umelej kultivácie sa stali relatívne cenovo dostupnými aj pre väčšinovú populáciu.

Pôvod a vznik Akoya perál

Ide o morské perly najčastejšie pestované v Japonsku, farmy ale nájdeme aj v Číne, Južnej Kórei, Vietname a v Austrálii. Prvú umelo kultivovanú perlu v histórii vypestoval v rámci experimentu Japonec Kokić Mikimoto na konci 19. storočia - a bola to práve perla Akoya. Mikimoto potom tiež doviedol metódu pestovania perál k dokonalosti a založil spoločnosť, ktorá sa už viac ako 100 rokov zaoberá perlovými šperkmi.

Náhrdelník z morských perál Akoya - KLENOTA

Perlotvorky Akoya, či už japonské, čínske, alebo austrálske, umelo produkujú menšie perly než ostatné morské mäkkýše. Kultivácia začína tým, že lovkyňe perál označované Ama (ktoré sa vedia potápať do hĺbky až 10 metrov a zadržať dych aj na 2 minúty) zbierajú tieto ustrice na farmách v chladných morských vodách okolo Japonska. Do perlotvorky sa potom opatrne vloží korálik z lastúry iného mäkkýša a vráti sa na morské dno. Tento kúsok sa stane tzv. jadrom perly, pretože ho živočích, ktorého cudzí predmet dráždi, začne obaľovať perleťou.

Charakteristické vlastnosti Akoya perál

Najčastejšie sa stretnete s takmer dokonale guľatými, čisto bielymi Akoya perlami s krásnym žiarivým leskom. To platí aj pre ponuku Akoya šperkov KLENOTA.

FARBA prirodzene sa vyskytujúcich Akoya perál pokrýva škálu od snehovo bielej cez bielu s miernym ružovým alebo strieborným nádychom až po modrú, žltú a smotanovú s odtieňmi ružovej, striebornej a zelenej. Pri kúpe perlového šperku by ste vždy mali byť informovaní o tom, či bola daná perla dofarbovaná umelo.

TVAR perly je ovplyvnený tvarom vloženého jadra. To býva v naprostej väčšine prípadov okrúhle (o dokonale guľaté perly je najväčší záujem), dajú sa ale použiť aj jadrá iných tvarov, napríklad kvapkovité alebo oválne. Zvláštnym prípadom sú tzv. keshi perly, čo sú perly bez jadra.

Prívesok s perlou Akoya v bielom zlate - KLENOTA

VEĽKOSŤ Akoya perál sa pohybuje priemerne okolo 7 mm, ale zberajú sa perly už od cca 2 mm až po úctyhodných 11 mm. S veľkosťou samozrejme rastie aj cena. Tú zásadne ovplyvňuje tiež hladký povrch perly a jej lesk.

LESK je pri triedení Akoya perál tým najdôležitejším hodnotiacim faktorom. Určuje ho stupeň prieniku svetla na povrch. Najcenejšie sú perly, na ktorých sa svetlo odráža ako v zrkadle.

Akoya perly v šperkoch a ako sa o ne starať

Medzi perlovými šperkmi sú najtypickejšie náramky a kratšie aj dlhšie náhrdelníky, v ktorých sa používajú perly veľmi podobnej veľkosti a kvality. Nejedna žena tvrdí, že ide o základ šperkovnice. Skvele sa tiež dopĺňajú so zlatými prsteňmi alebo náušnicami zdobenými perlami Akoya, ktoré v ponuke KLENOTA nájdete ako v klasickom, tak sviežom modernom prevedení. Ak hľadáte univerzálny nadčasový doplnok, siahnite po náramku či napichovacích náušniciach.

Prsteň z bieleho zlata s Akoya perlou a diamantmi - KLENOTA

Pri nosení perál odporúčame opatrnosť, neurobí im dobre parfum ani lak na vlasy a určite nie je vhodné sa s nimi sprchovať. Dávajte si tiež pozor, aby neprišli do kontaktu s ostrými predmetmi alebo leptavými látkami. Dobre urobíte, keď ich budete skladovať zvlášť v ich vlastnej krabičke a pred ukladaním ich šetrne utrite navlhčenou handričkou.

Perlové šperky celkom iste nepatria len do šperkovníc babičiek. Vynosia ich slečny a dámy v akomkoľvek veku a ku každému outfitu, dodajú štipku elegancie. Akoya perly sú poklady mora, ktorými sa budete zdobiť s nadšením a úctou k tomu, akú krásu dokáže stvoriť matka príroda.

Zlaté visiace náušnice s perlou Akoya - KLENOTA