Rozhodli ste sa, že je ten správny čas požiadať svoju partnerku o ruku? Potom vaše ďalšie kroky budú pravdepodobne smerovať k výberu dokonalého zásnubného prsteňa. Nemusí byť ale vôbec ľahké zorientovať sa v širokej ponuke rôznych štýlov alebo zvoliť zodpovedajúcu veľkosť. Ako by mal zásnubný prsteň vyzerať? Je dôležité, koľko za prsteň miniete? A na čo si dať pri výbere pozor? Tento článok vás prevedie kľúčovými aspektmi výberu zásnubného prsteňa a poskytne odpovede na dôležité otázky, ktoré by ste si mali pred týmto dôležitým rozhodnutím položiť.
- Ako má vyzerať zásnubný prsteň?
- Ako a podľa čoho vybrať zásnubný prsteň?
- Aký je najlepší materiál pre zásnubný prsteň?
- Aký kameň vybrať do zásnubného prsteňa?
- Vybrať klasický alebo originálny zásnubný prsteň?
- Ako vybrať diamantový zásnubný prsteň?
- Ako tajne zistiť veľkosť prsteňa?
- Koľko by mal zásnubný prsteň stáť?
- Na čo si dať pri výbere zásnubného prsteňa pozor?
- Čo si nechať vyryť na zásnubný prsteň?
- Na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň?
- Kde kúpiť zásnubný prsteň?
- Ako vyčistiť zásnubný prsteň?
- Ako zladiť zásnubný prsteň a svadobnú obrúčku?
- Čo je to promise ring?
Ako má vyzerať zásnubný prsteň?
Pre zásnubný prsteň je charakteristický štýl klasického krúžku s jedným centrálnym kameňom. Do zásnubného prsteňa býva tradične osadzovaný číry diamant v okrúhlom briliantovom výbruse. Tento základný štýl však môže mať mnoho rôznych variácií. Tvar drahokamu môže byť aj štvorcový, ako pri obľúbenom výbruse princess, obdĺžnikový alebo v tvare kvapky. Ďalej môže byť hlavný drahokam po stranách doplnený ďalšími kameňmi, obľúbený je tiež prsteň v štýle "halo", kedy hlavný kameň lemujú v jednom alebo dvoch radoch dookola drobnejšie diamanty. V posledných rokoch taktiež získavajú na obľube prírodné farebné drahokamy ako alternatíva ku klasickému diamantu.
Ako a podľa čoho vybrať zásnubný prsteň?
Pri výbere zásnubného prsteňa je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov. V prvom rade je to vkus a preferencie vašej partnerky. Možno sa niekedy zmienila o tom, po akom zásnubnom prsteni túži. Pokiaľ nie, skúste požiadať o radu jej dobrú kamarátku alebo sa zamerajte na šperky, ktoré nosí najčastejšie. Vďaka tomu môžete zistiť, či dáva prednosť žltému alebo bielemu zlatu, jednoduchému alebo ozdobnejšiemu dizajnu. Venujte pozornosť aj jej životnému štýlu. Športovo založené ženy môžu oceniť minimalistický zásnubný prsteň, kedy je drahokam osadený v obrúčke a nevystupuje na povrch.
Aký je najlepší materiál pre zásnubný prsteň?
Jednotlivé druhy kovov sa líšia nielen svojim vzhľadom, ale aj vlastnosťami, ako je tvrdosť a odolnosť voči oxidácii. Zásnubné prstene sú obvykle vyrobené zo zlata, platiny, menej často zo striebra.
Zlato
Ideálnym kovom pre zásnubný prsteň je 14k zlato, ktoré obsahuje okrem rýdzeho zlata aj menšie percento prímesí iných kovov. Tie potom výslednej zliatine dodávajú potrebnú pevnosť a odolnosť a taktiež ovplyvňujú jej sfarbenie. Výhodou zlata je, že je dostupné v troch farebných variantoch: elegantné biele, klasické žlté a romantické ružové. Navyše je veľmi odolné, ľahko sa udržuje a nestráca svoj lesk ani pri každodennom nosení.
Platina
Platina má prirodzený chladný odtieň a vynikajúci lesk, ktorý z nej robí atraktívnu voľbu pre šperky. Je extrémne pevná a odolná voči opotrebovaniu a poškodeniu. Nevýhodou platiny je relatívne vyššia cena v porovnaní s inými druhmi kovov.
Striebro
Striebro láka svojim jemným vzhľadom a je tiež cenovo dostupnejšie než drahé kovy ako je zlato alebo platina. Treba si však uvedomiť, že nie je také trvanlivé a môže sa ľahšie opotrebovať, černieť, deformovať a strácať lesk. Strieborné zliatiny sú tiež častejšie zdrojom alergických reakcií, najmä ak chýba povrchová vrstva ródia. Pokiaľ vyberáte šperk na celý život, odporúčame zainvestovať radšej do odolnejších materiálov.
Aký kameň vybrať do zásnubného prsteňa?
Tradičným drahokamom pre zásnubný prsteň je prírodný číry diamant. Je elegantný, nadčasový, krásne sa trblieta a navyše v sebe nesie symboliku trvalej lásky. Diamant je najtvrdší zo všetkých drahokamov, a tak je u neho riziko poškodenia minimálne. Rovnaké vlastnosti aj vzhľad majú laboratórne diamanty, ktoré môžete zaobstarať aj za rádovo nižšiu cenu. Stretnúť sa môžete aj s kubickou zirkóniou, ktorá síce môže vyzerať na prvý pohľad atraktívne, ale postupom času stráca na lesku a ľahko sa poškriabe.
Neexistuje však žiadne pravidlo, podľa ktorého by ste sa museli držať diamantu alebo číreho drahokamu. Zvážiť môžete aj niektoré farebné drahokamy. Vyberajte však také, ktoré majú dostatočnú tvrdosť, ako je zafír, rubín, topás, turmalín alebo tanzanit. Luxusnou voľbou sú potom farebné tzv. fancy diamanty, ktoré kombinujú atraktívne odtiene s prvotriednymi vlastnosťami diamantu.
Vybrať klasický alebo originálny zásnubný prsteň?
Čo sa týka dizajnu, máte naozaj z čoho vyberať. Najprv si rozmyslite, či chcete ísť cestou klasického a minimalistického štýlu, alebo či túžite po originálnom zásnubnom prsteni, ktorý bude dokonale odrážať vkus vašej milovanej. Pre lepšiu predstavu sme pripravili prehľad tých najobľúbenejších štýlov:
Klasický s jedným diamantom
Pre zásnubný prsteň je najtypickejší dizajn solitér, ktorý spája hladkú užšiu obrúčku s jedným diamantom. Dalo by sa povedať, že tento model je zárukou úspechu.
Originálne s viacerými diamantmi
Ďalšou možnosťou sú modely s viacerými diamantmi, kedy jeden výraznejší drahokam dopĺňa niekoľko menších diamantov. Tento štýl zaručuje vysoký lesk prsteňa. Ikonickým dizajnom je tzv. trilogy prsteň s tromi drahokamami v jednom rade.
Oslnivý halo dizajn
Romantický a zároveň tradičný je tzv. halo dizajn, kedy hlavný drahokam obklopuje dookola jeden alebo dva rady drobnejších diamantov. Výhodou tohto štýlu je okrem iného to, že hlavný kameň pôsobí v obklopení ďalších diamantov opticky väčším dojmom.
Ako vybrať diamantový zásnubný prsteň?
Kúpa diamantového prsteňa môže byť vnímaná aj ako investícia. Vyberajte ho preto vždy len u renomovaných predajcov, kde k diamantu získate aj certifikát potvrdzujúci jeho pravosť a obsahujúci všetky dôležité špecifikácie. Oplatí sa tiež poznať, aké faktory ovplyvňujú cenu diamantu. Diamanty sú hodnotené podľa tzv. 4C - výbrus (cut), farba (color), čistota (clarity) a karátová hmotnosť (carat).
Pre zásnubný prsteň je najpopulárnejší okrúhly briliantový výbrus, ktorý bol špeciálne vyvinutý tak, aby maximálne odrážal svetlo. Zaujímavú kombináciu moderného štvorcového tvaru a princípov briliantového výbrusu predstavuje výbrus princess. Zvoliť môžete aj menej známe výbrusy markíza, kvapka alebo obdĺžnikový emerald.
Vplyv na cenu diamantu má samozrejme aj jeho hmotnosť, ktorá sa udáva v karátoch. Môže sa stať, že vymedzený rozpočet pre zásnubný prsteň nemusí vždy zodpovedať vysnívanému prsteňu s výrazným diamantom. Riešením môžu byť laboratórne diamanty, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako diamanty prírodné a zaobstaráte ich za oveľa nižšiu cenu.
Ako tajne zistiť veľkosť prsteňa?
Lámete si hlavu nad tým, ako zistiť veľkosť prsteňa tak, aby sa to vaša partnerka nedozvedela? Najjednoduchší spôsob je nenápadne si požičať prsteň, ktorý aktuálne nosí. V zlatníctve potom podľa neho môžu veľmi presne určiť veľkosť. Pokiaľ máte len chvíľku času, jednoducho zmerajte priemer prsteňa, podľa ktorého potom môžu v zlatníctve veľkosť určiť. V prípade, že nemáte možnosť odraziť sa od padnúceho prstienka, požiadajte o pomoc napríklad najbližšiu kamarátku. Tá vám môže pomôcť zistiť nielen správnu veľkosť, ale aj poradiť s dizajnom podľa vkusu vašej priateľky.
Koľko by mal zásnubný prsteň stáť?
Cena zásnubného prsteňa závisí hlavne od toho, koľko do neho môžete a chcete investovať. Neexistuje žiadne pravidlo, podľa ktorého by určitá čiastka za zásnubný prsteň mohla byť považovaná za príliš nízku alebo vysokú. Predtým sa tradovalo, že by mal budúci ženích minúť za prsteň svoj trojmesačný plat. Takéto odporúčania sú však dnes už brané skôr ako prežitok. Napriek tomu je dobré nebrať investíciu do zásnubného prsteňa na ľahkú váhu a nesnažiť sa ušetriť na materiáli alebo kvalite prevedenia. Zásnubný prsteň je šperkom na celý život a symbolom vášho vzťahu. Odporúčame ísť cestou toho najlepšieho, čo vám vymedzený rozpočet umožní. Cenové rozpätie zásnubných prsteňov je široké, a tak zoženiete ako veľmi nákladné luxusné modely prsteňov, tak aj krásne minimalistické prstene zo 14k zlata s drobnejším diamantom za veľmi dobrú cenu.
Na čo si dať pri výbere zásnubného prsteňa pozor?
Výber zásnubného prsteňa poskytuje aj množstvo rizík. Na čo by ste sa teda mali zamerať, aby ste sa trafili do vkusu vašej vyvolenej? V prvom rade stavte na renomované zlatnícke ateliéry, kde sú schopní vám odborne poradiť s výberom štýlu alebo veľkosti. Zvážte dobre, aké má vaša partnerka preferencie a akým šperkom všeobecne dáva prednosť. Skúste nenápadne zistiť, aké má od zásnubného prsteňa očakávania. Niektoré ženy túžia po okázalom oslňujúcom prsteni, zatiaľ čo pre iné je dôležitejšia praktická stránka a pohodlie pri každodennom nosení. Vyhnite sa lacnejším materiálom, ako je striebro a kubická zirkónia, ktoré po čase stratia svoj lesk a ľahko sa poškodia.
Čo si nechať vyryť na zásnubný prsteň?
Gravírovanie je krásny spôsob, ako personalizovať zásnubný prsteň. Je dobré ho však urobiť až po tom, čo si partnerka prsteň vyskúša, pretože rytina môže skomplikovať alebo dokonca znemožniť úpravu veľkosti. Pokiaľ ste prsteň vyberali bez vyskúšania a veľkosť ste len odhadli, je pravdepodobné, že ho bude potrebné upraviť. Len čo si ale obaja budete istí, že prsteň perfektne sedí a nie sú potrebné žiadne zmeny, môžete zvážiť niektoré z nasledujúcich nápadov na gravírovanie: dátum zásnub, spoločné iniciály, alebo symbol srdca či nekonečna.
Na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň?
Podoba zásnub môže byť v rôznych častiach sveta odlišná. V našom kultúrnom prostredí sa ale drží tradícia, ktorá vyhradzuje zásnubnému prsteňu miesto na prstenníku ľavej ruky. Táto tradícia pochádza už z čias antiky, kedy sa verilo, že tadiaľto vedie tzv. „žila lásky“, latinsky „vena amoris“.
Po svadbe má žena viac možností, ako nosiť zásnubný prsteň. Môže si zásnubný prsteň ponechať na svojom mieste a pridať k nemu svadobnú obrúčku. Alebo ho môže jednoducho presunúť na prstenník pravej ruky.
Kde kúpiť zásnubný prsteň?
Zásnubný prsteň je pre ženu šperkom na celý život, a preto je dôležité vyberať starostlivo. Dajte prednosť overenému klenotníctvu, kde majú s výrobou zásnubných prsteňov bohaté skúsenosti, a kde ponúkajú mnoho rôznych štýlov a variantov, aby ste neboli obmedzení pri výbere. V našom ateliéri umožňujeme ako výber šperku on-line z pohodlia domova, tak možnosť osobnej návštevy predajne v Prahe, kde sa môžete objednať na osobnú konzultáciu a šperky si pozrieť naživo.
Zaujímajte sa tiež o to, aký ku šperku získavate servis. Prsteň z ateliéru KLENOTA môžete do 60 dní vymeniť alebo vrátiť, zároveň ponúkame možnosť prvej úpravy veľkosti zadarmo. Na všetky naše šperky taktiež poskytujeme doživotné čistenie a kontrolu. Po nejakom čase pravidelného nosenia sa na prsteni môže vytvoriť prirodzená patina. Povrch prsteňa si u nás môžete nechať profesionálne obnoviť, pričom prvýkrát máte túto službu zadarmo.
Ako vyčistiť zásnubný prsteň?
Zásnubný prsteň si zaslúži byť nosený, bola by škoda ho šetriť a schovávať v krabičke. Po celom dni nosenia sa na prsteni môžu zachytiť rôzne nečistoty. Na ich vyčistenie stačí použiť mäkkú handričku a prsteň ním jemne očistiť. Dajte si pritom pozor na drsnejšie textílie s abrazívnym povrchom, ktorými by ste mohli prsteň poškriabať. Silnejších nečistôt sa zbavíte odmočením vo vlažnej vode zmiešanej s trochou mydla. Prsteň potom dočistite mäkkou zubnou kefkou. Zamerajte sa tiež na priestory okolo kameňov a krapní, ktoré ho držia. Raz za čas sa oplatí prsteň zveriť do rúk odborníkov, ktorí ho profesionálne vyčistia a znovu mu navrátia pôvodný lesk.
Ako zladiť zásnubný prsteň a svadobnú obrúčku?
K zásnubnému prsteňu sa nemusí vždy viazať moment prekvapenia. Niekedy sa partneri dohodnú a zásnubný prsteň vyberajú spoločne. Potom prichádza do úvahy zakúpenie súpravy, ktorá obsahuje dizajnovo premyslený set zásnubného prsteňa a svadobnej obrúčky. Nespornou výhodou takej súpravy je variabilita. Prstienky je možné nosiť spoločne každý zvlášť alebo spoločne na jednom prste.
Pokiaľ sa snažíte vybrať svadobnú obrúčku k zásnubnému prsteňu sami, máme pre vás tiež niekoľko tipov. Vyberajte rovnakú farbu kovu, šírku obrúčky a podobný štýl zdobenia. Pokiaľ je na zásnubnom prsteni výraznejší kameň, zvážte tzv. chevron prstene, čo sú špeciálne tvarované prstene do špičky, alebo zvlnenú obrúčku, ktorá urobí priestor pre drahokam zásnubného prsteňa. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako zladiť zásnubný prsteň so svadobnou obrúčkou. S výberom a ladením prsteňov vám tiež radi poradíme priamo v našej predajni.
Čo je to promise ring?
Promise rings by sme po slovensky mohli nazvať prstene zasľúbenia alebo všeobecnejšie prstene z lásky. Symbolizujú určitý prísľub toho, že vzťah k druhej osobe berieme vážne a plánujeme s ním budúcnosť. Dizajn promise rings je veľmi rozmanitý. Často sa v ňom objavujú farebné drahokamy, motív srdca alebo prepletená obrúčka. Promise ring býva často predzvesťou zásnub, ale nemusí to tak byť vždy. Pokiaľ pár neplánuje manželstvo, môže byť práve promisia ring alternatívou k zásnubnému prsteňu a symbolom ich dlhodobého vzťahu.